Suriye Çölü

Suriye Çölü Yakındoğu’da bölge. Tebeşir ve Eyosen devrinden kalma geniş bir kalker yaylasından meydana gelir.

Güneyde Madian dağları, batıda Ürdün çukuru, cebel Druz ve Antilübnan, kuzeyde Toros dağlarıyla çevrilidir. Suriye çölü dik eğimli bir şevle Mezopotamya ovalarına ve Arabistan’daki kumtaşlı Nübye yaylalarına hakimdir.

Burası Bekri gibi önülke sıradağcıklarıyla, kubbelerle ve çanaklarla (Halep havzası) engebeli olan bir ova veya hamad’dır.

Çevreye doğru yayılan vâdilerle yarılmıştır; bunlar ölü veya bugünkü yağış azlığı (yılda 200 mm’nin altında) ve kalkerlerin geçirgenliği yüzünden yılda ancak birkaç ay sulanan vâdilerdir.

Suların kalkerlerin altına sızması Irak el-Arabi’ye ve Arabistan yarımadasına doğru ağır ağır akan su Örtüleri meydana getirir.

Suriye çölünde vahalar çok azdır ve sıradağların eteğindedir (Palmyra). Ama bölge çölden çok bozkırı andırır. Göçebe bedevi kabileleri develeri ve koyun sürüleriyle birlikte, Nufud ile akarsular tarafından sulanan «verimli hilâl» arasında yer değiştirirler.

Çölü, Suriye, Ürdün, Irak ve Arabistan arasında bölüştüren sınırlar bedevilerin geleneksel yer değiştirmelerini engellemez.

 Suriye Çölü
Suriye Çölü
Suriye Çölü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir