Anasayfa | Tarih | Antlaşmalar | Yalta Konferansı

Yalta Konferansı

Yazı ebatı: Decrease font Enlarge font

Yalta Konferansı, 4-11 şubat 1945’te Livadiya’da (Yalta), Roosevelt, Churchill ve Stalin’in katılmasıyla toplandı.

Yalta Konferansı, 4-11 şubat 1945’te Livadiya’da (Yalta), Roosevelt, Churchill ve Stalin’in katılmasıyla toplandı. İleride San Francisco’da toplanılması kararlaştırılan bir konferansta Birleşmiş Milletler teşkilâtının kurulacağı burada ilân edildi.

Almanya’nın silahsızlandırılması ve savaş tazminatı konusunda anlaşmaya varamayan taraflar, bu meselelerin çözümünü sonraya bıraktılar. Churchill’e rağmen, Stalin ve Roosevelt’in isteği üzerine, Almanya aleyhine bazı tavizler karşılığında, Doğu Polonya'nın bölünmesi prensip olarak kabul edildi, buna karşılık Churchill, Londra’daki göçmenlerin Polonya hükümetince yurda kabul edilmesini sağladı.

Kurtulan Avrupa ile ilgili bir bildiride, demokratik hükümetlerin kurulması öngörüldü. Sovyet Rusya, 1905’te kaybettiği topraklarla birlikte Kuril adalarının da İngiltere’ye geri verilmesi şartıyla, Almanya’nın silâhı bırakmasından üç ay sonra, Japonya’ya karşı müdahalede bulunmağa söz verdi. Churchill, Hong Kong’u Çin’e geri vermeyi reddetti. Kore iki ayrı nüfuz bölgesine ayrıldı. Yalta konferansının gizli kalan belgeleri, Amerikalılarca yayımlandı (1955).

 

Tagged as:

Bu yazı için etiket yok

Bu yazıyı oyla

5.00