Anasayfa | Tarih | Osmanlı Tarihi | İçtihad Dergisi

İçtihad Dergisi

Yazı ebatı: Decrease font Enlarge font

İstanbul’da on beş günde bir yayınlanmış türkçe ve fransızca İlmî, edebî ve İktisadî dergi (1 eylül 1904 - aralık 1932, 12 - 358 sayı).

İstanbul’da on beş günde bir yayınlanmış türkçe ve fransızca İlmî, edebî ve İktisadî dergi (1 eylül 1904 - aralık 1932, 12 - 358 sayı). Kurucusu ve sahibi doktor Abdullah Cevdet (1869-1932); sorumlu imtiyaz sahibi avukat İrfan Emin. Dergi, Önce Abdullah Cevdet’in Cenevre’de kurduğu basımevinde aylık olarak basıldı. Kütüphane-i içtihad serisinin ilk kitapları da Cenevre'de yayınlandı. Abdullah Cevdet daha sonra Kahire’ye gitti (1905) ve İstanbul’a döndü (1911); dergisini ve basımevini de beraberinde taşıdı.

Hür düşünceleri yüzünden dergisi birkaç kere kapatıldı (1913). Kendisi kovuşturmaya uğradı, hattâ mahkâm oldu. Bazen haftalık olarak da çıkan dergi, yazarın ölümüne kadar yayımını sürdürdü. Orta boy, resimli bir dergi idi. Latin alfabesinin kabulü, laikliğin benimsenmesi, şapka giyilmesi gereğini bizde ilk ileri süren yazılar bu dergide yayınlandı. Birçok tartışmalara sebep oldu.

Abdullah Cevdet, hemen hemen derginin tek yazarı idi. Yazıların dili epey eskidir. Derginin eksik bir koleksiyonu, Ankara Millî kitaplığında bulunur. Hükümetçe kapatılması üzerine, Ceht (1913) ve İşhat (1914) adı ile çıkarılmaya başlandı. Yayın hayatı tam 28 yıl sürdü. İdarehanesi hâlâ Cağaloğlu’nda İçtihad evi diye anılır. 16 Sayfası Türkçe, 16 sayfası da Fransızca olarak 32 sayfa basılan dergisinin son sayfası, yazarın ölümünden sonra ailesi tarafından çıkarıldı. 1916, 1917 ve 1920 yıllarında ise çıkmadı.

Dr. Abdullah Cevdet, içtihad dergisine bağlı olarak kitap yayını da yaptı. Kütüphane-i İçtihad denilen bu yayın serisinde 60 kadar kitap vardır. Kitaplardan küçük bir bölümü İsviçre ve Mısır’da, pek çoğu da İstanbul’da basıldı.

Bunlar arasında Abdullah Cevdet’in manzum ve mensur eserleri bulunduğu gibi, Shakespeare, Custave Le Bon, Schiller, Alfieri, Byron, Guyau, Dozy, Emile Boutry, Dr. Ömer Buyse gibi çeşitli yazarlardan tercümeleri de vardır. Süleyman Nazif’in Gizli Figanlar (1906), El-Cezire Mektupları (1906), Malûmu İlâm (1908) adlı eserleri ile başka yazarlardan çeşitli birkaç kitap da bu seride çıktı.

Bu kitapların eksiksiz bir listesini yapmak mümkün değildir. Zira numaraları düzenli bir şekilde konulmadığı gibi, kitaplarda da bu numaralara fazla dikkat edilmiş değildir.

Abdullah Cevdet son olarak çıkardığı Düşünen Musiki adlı eserine 61 numarasını vermişse de dizide bu kadar kitap yoktur. Kendisinin bu seri dışında kalan kitapları, seriye girenlerden çoktur. 

 İçtihad Dergisi

Yorum beslemesine abone olun Yorumlar (0 gönderilen)

toplam: | gösteriliyor:

Yorum gönder

  • Bold
  • Italic
  • Underline
  • Quote

Lütfen resimde gördüğünüz kodu girin:

Captcha

Tagged as:

Bu yazı için etiket yok

Image gallery

Bu yazıyı oyla

0