Tobias Smollett Kimdir?

Tobias Smollett Kimdir,Tobias George SMOLLETT, İskoç yazarı (Dalquhum, Dumbartonshire 1721 – Livorno 1771).

ismolle001p1

Deniz kuvvetleri cerrahı olarak Cartagena seferine (1741) katıldı, donanmadan ayrılarak Amerika’ya gitti, daha sonra Londra’ya yerleşti, oyunlar ve yergiler yazarak edebiyat hayatına atıldı.

Lesage’dan Gil Blas ve Cervantes’ten Don Kişot’u çevirdi, pikaro serüven romanı türünü İngiliz anlayışına uyarladı. 1748’de Adventures of Roderick Random (Roderick Random’un Serüvenleri) adlı romanıyla büyük başarı kazandı.

Bunu, yer yer açık saçık bir yergi romanı olan Adventures of Peregrine Pickle (Gezgin Pickle’in Serüvenleri) [1751] izledi.

Ayrıca The Adventures of Ferdinand Count Fathom (Kont Fathom Ferdinand’ın Serüvenleri) [1753], bir XVIII. yy. Don Kişot’unun hikayesi olan The Adventures of Lancelot Greaves (Sir Lancelot Greaves’in Serüvenleri) [1760

– 1762] ve The Expedition of Humphry Clinker (Humphry Clinker’in Seferi) [1770] adlı eserleri yazdı. İngiltere ile Fransa arasında savaş patlak verince (1757), Fransa’ya karşı şiddetli bir saldırı havası taşıyan The Reprisal (Misilleme) adlı oyunuyla büyük başarı kazandı.

George IIl’ün saltanatının başlangıcında lord Bute kabinesinin emrine girdi (1762), fakat beklediği ödülü alamayınca, acı yergilerle öcünü aldı. 1763’te, Fransa ve İtalya’ya bir yolculuk yaptı.

Oldukça sıkıcı izlenimlerini Travels Through France and İtaly (Fransa ve İtalya’ya Geziler) [1766] adlı kitabında yayımladı. Sterne, bu kitap dolayısıyla Hissi Seyahat (A Sentimental Journey) adlı kitabında onunla alay eder.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir