Toy Kuşu

Toy Kuşu Toygiller (Otididae).

Toy Kuşu Özellikleri

Diğer uzun boylu koşucu kuşlar gibi gövdeleri oldukça yataydır ve boyunlarını bacaklannın önünde dik tutarlar.

Bayağı toy (Otis tarda) en iyi bilinen toy türüdür. Erkeğinin ağırlığı 18 kg’ye ulaşırken boyu 120 cm, kanat açıklığı 240 cm’dir. Avrupa’nın orta ve güney kesimlerinden

Orta Asya ve Mançurya’ya kadar uzanan bölgelerdeki bozkırlarda ve tahıl tarlalarında görülür. Erkek ile dişinin renk ve desenleri birbirine benzer. Tüyleri baş ve boyun bölümlerde grimsi, sırtta kahverengi üstüne siyah çizgili, alt bölümlerde beyazımsıdır.

Toy kuşu’nun Erkeğin vücudu daha iridir ve gagasının altında beyazımsı süs tüyleri bulunur. Hep tetikte bekleyen bu kuşa yaklaşmak çok zordur. Tehlike karşısında hızla koşarak kaçar. Yerde kurumlu bir yürüyüşle dolaşır.

Yavaş uçar ama uzun süre havada kalabilir. Baharda erkeğin kur davranışı ilginçtir. Başını kabarttığı kuyruk tüylerine neredeyse değecek ölçüde geriye yatırır. Bu sırada boynunu da bir balon gibi şişirir.

Dişi kahverengi lekeli, yeşilimsi 2-3 yumurtayı alçak bitki örtüsünün gizlediği, üstünkörü açılmış bir oyuğa bırakır.

Avrupa’nın batısı ve Fas’tan Afganistan’a kadar uzanan bölgelerde yaşayan mezgeldek (Tetrax tetrax) de Otididae familyasının üyesidir.

Türkiye’de her iki türe İç Anadolu Bölgesi’nin geniş düzlüklerinde rastlanabilir. Ama aşırı avlanma sonucu sayıları çok azalmıştır.

Kori toyu (Ardeotis kori) ve bayağı toy uçabilen en ağır kuş türleridir. Güney Amerika’da yaşayan kori toyunun erkeğinde ağırlık 18 kg’yi bile aşabilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir