Trablusgarp

Trablusgarp Şehri,İÖ 7. yüzyılda Oea adlı bir Fenike kolonisi olarak kuruldu.

Trablusgarp Tarihi

Sabratha (bugün Sabratah) ve Labqi (Leptis, bugün Lebda) ile birlikte, Romalılann Tripolitanae (Üç Kent) adını verdiği bölgenin odağını oluşturdu.

Kartaca yönetiminin ardından Roma (İÖ 146-İS y. 450), Vandal (5. yy) ve Bizans (6. yy) egemenliği altında yaşadı. Vandal istilası sırasında Sabratha ve Leptis surlarının yıkılması nedeniyle önemi daha da arttı ve hızlı bir gelişme gösterdi.

643’te Müslüman Araplarca ele geçirildi. Sicilyalı Normanların denetimine girdiği 1146-58 arasındaki kısa dönem dışında Araplann elinde kaldı. 1510’da İspanyollar tarafından yağmalandı.

1551’de Osmanlıların eline geçti ve daha sonra Trablusgarp Eyaleti’nin merkezi yapıldı. 1911’de Osmanlıların yerini alan İtalyanların yönetimi 1943’te İngiliz müdahalesiyle sona erdi. Libya’nın bağımsızlığına kavuştuğu 1951’e değin İngiliz işgali altında kaldı.

Trablusgarp günümüzde tarıma (zeytin, sebze, turunçgiller, tütün ve tahıl) dayalı bir bölgeye hizmet veren önemli bir kıyı vahasıdır. Deniz ürünlerinin işlendiği bir dizi konserve fabrikasının kurulduğu kentte tabakhaneler, sigara ve halı fabrikaları, bir petrol deposu ve bir doğal gaz dolum tesisi vardır.

Limanı, uluslararası havaalanı ve karayolu bağlantılarıyla canlı bir taşımacılık merkezi de olan kent, kıyıdaki bir otoyolla Bingazi ve Kahire’ye bağlanır.

Kentin yayıldığı alan eski ve yeni olmak üzere iki bölümden oluşur. Liman boyunca uzanan eski kente 16. yüzyılda yapılmış bir İspanyol kalesi egemendir. Gurgi (1883) ve Karamanlı (1736) camileri ile Marcus Aurelius’un mermerden yapılmış zafer takı da (İS 163) buradadır.

Güneybatıya doğru geniş bir açılım gösteren yeni kentte resmi binalar, tiyatrolar, oteller ve eski kraliyet sarayı bulunur. Kentin başlıca yükseköğretim kurumu 1973’te açılan El-Fetih Üniversitesi’dir. Bir zamanlar kentin doğusunda bulunan ABD Hava Kuvvetleri’ne ait Wheelus Hava Üssü 1970’te kapatılmıştır.

 

Bir cevap yazın