Tül Kuşkonmaz Bakımı,Çoğaltılması

Tül Kuşkonmaz Bakımı,Tül kuşkonmaz bitkisi’nin Sıcak ve dik sıcak memleketlerde yaşayan 300 den fazla türü vardır. Bunlardan ancak ikisi ülkemizde üretilmekte’dir.

Tül Kuşkonmaz Çiçeği Bakımı

Bir tanesi yaprakları gayet ince olan sarılıcı tül kuşkonmazı, diğeri ise yaprakları kaba olan kuşkonmazdır.

Yaprakları kaba olan kuşkonmaz aynı zamanda kesme çiçekçilikte buket yapmada yeşillik olarak da kullanılır. Kuşkonmazın çiçekleri gayet küçük, beyaz renktedir.

Tül Kuşkonmaz Çoğaltılması

Tohum ile veya kökten ayırma şeklînde üretilir. Tohumu ancak yaşlı kuşkonmazlar verirler.

Evlerde tohumdan kuşkonmaz yetiştirmek zahmetli bir iştir. Fakat kökten ayırmak suretiyle kuşkonmazı herkes çoğaltabilir Ayırma zamanı ilk ve sonbahardır.

Kökten ayrılan kuşkonmaz bir miktar toprağı ile beraber küçük saksılara alınarak büyütülür Kuşkonmaz çok nazlı bir çiçektir.

Yaz aylarında lüzumundan fazla sulama veya çok güneşletme derhal yaprakların sararmasına sebep olur.

Sararmış ve bozulmuş yaprakların dalları dipten kesilmek suretiyle atılır Bitki yeniden sürdürülür.

Kuşkonmazlar sıcak veya yarı gölgeli yerlerden hoşlanırlar. Yazın haftada bir defa yapraklarına su püskürtmek ve 3 – 4 günde bir defa sulamak gerekir.

Sarılıcı kuşkonmazın yükselmesi ve daha ziyade güzelleşmesi için yaz aylarında haftada bir, bir litre suya bir küçük çay kaşığı dolusu azotlu bir suni gübreden karıştırıp, erittikten sonra vermek çok faydalıdır Kuşkonmaz, iki ölçü funda toprağı ile birer ölçü ince elenmiş dere kumu ile yaprak çürüntüsü karışımından hazırlanmış toprakları sever.
Tül Kuşkonmaz Bakımı

Tül Kuşkonmaz Bakımı

Bir cevap yazın