Uludağ

Uludağ Bursa ovasının güney kenarı üzerinde dik yamaçlarla yükselir ve genel doğrultusu kuzeybatı – güneydoğu olan oval bir kütle meydana getirir.

Uludağ Coğrafi Özellikleri

UludağKuzeybatıda birden sona eren dağ, güneydoğuda Domaniç ve Yirce dağları doğrultusunda uzanır; İçbatı Anadolu eşiği üzerinde sıralanan dağ dizilerinin en kuzeyde bulunan üyesi sayılır. Uludağ kütlesi kuzeyde Bursa ovasına, güneyde Nilüfer çayının yukarı çığırı üzerine çok dik yamaçlarla iner.

Dağın doruk kesimi, 2 400 m yükseltili dalgalı bir düzlük meydana getirerek, bunun üzerinde 50-100 m daha yüksek birtakım sırtlar taşır. Bu sırt kesimi Birinci zamana ait mermerleşmiş kireçtaşından meydana gelmiştir.

Bu sırtlardan, kuzeyde yaklş. 300 m’lik dik bir duvarla granit ve gnays tipi billûrsal kayaçlar a geçilir; kireçtaşı duvarıyla billûrsal kayaçların kontak yerinde, tabanı 2 200 m’vi bulan ve bazıları dairesel göllerle kaplanmış sirk çukurları yer alır: bunlar dördüncü zaman buzul aşınımının meydana getirdiği buz yalaklarıdır.

Buradan çıkan kısa buzullar ulaşabildikleri yerlere moren (buzultaş) yığınları bırakmışlardır. Bunların önünde, yükseltisi 1 800 – 1 600 m olan yaylalar kesimi yer alır ve buradan da dik bir yamaçla Bursa ovasına inilir.

Uludağ’a yaz ve kış dağcılık ve dağ sporları için, kışın da açık tutulan yollar ve teleferikle gelinir; kayak sporu için tesisler ve oteller vardır.

Dağın yüksek kesiminde granit – mermer kontak alanında işletmeye hazırlanan bir .tungsten (wolfram) madeni bulunmaktadır.

 

Uludağ

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir