Uskumru Balığı

Uskumru Balığı,Bütün dünyaya yayılmış olari bu göç edici balık yurdumuzda ayrı bir göç yolu takip eder.

Uskumru Balığı Özellikleri

Açık denizlerdeki uskumruların göç yollarıyla ayları bizim denizlerin balıklarına uymadığından biz burada yalnız Türkiye’deki uskumruların yaşantısından söz edeceğiz. İstanbul’da uskumrunun avlanma tarihi Ekimde başlar, Mart sonlarında sona erer. Bu aylardan sonra yakalanan uskumrular yumurtularını atmış ve zayıflamış olduklarından bunlara «çiroz Çiroz, Haziranda artık yavaş yavaş yağlanmaya başlar ve kurutulamaz.

Artık kurutulamayacak hale gelmiş çirozlara «lipari çoğunlukla uskumru balığının tanesi 100- 125 gram ağırlığındadır. Boyu da 20-25 santim uzunluğundadır. Bununla beraber az da olsa uzunluğu 30 santim, tanesi 400 gram gelen uskumrulara rastlanmaktadır.

Bazı Fransız kitaplarına göre Avrupa’da 40 santim uzunluğunda, 1 kilo ağırlığında uskumrulara rastlanmıştır. Uskumrunun eti siyahtır. Gözle görülemeyecek kadar küçük pulları olduğundan çoğunlukla bu balığa pulsuz denir.

Sırtının tam ortasında başından kuyruğuna kadar uzanan siyah kalın bir çizgi vardır. Sırtı mavimtırak olup siyah çizgilerle süslüdür. Yanları açık mor, mavi ve gümüşî renklerin karışımındandır. Karnının altı beyazdır.

Uskumru, Kasım ayından itibaren Karadeniz’den dönmeye başlar. Bir kısmı Marmara’da yaşar, bir kısmı ise Akdeniz’e kadar uzanır.

Şubat Mart aylarında yumurtalarını Marmara’da döktükten sonra çiroz duruma gelir ve havalar müsaitse Nisan ayında, müsait değilse Mayıs başlarında Karadeniz’e dönmeye başlar Uskumrunun tütsüsü, tuzlaması, salamurası çok güzel olur. Eskiden pastırması da yapılırdı. fakat son yıllarda pastırmasına pek rastlanmaz olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir