Uyarıcı Nedir?

Uyarıcı Nedir? (uyarmak’tan uyar-ıcı). Uyarma özelliği olan, uyaran: Uyarıcı öğüt.

—Elektr. Uyarma akımları üreten jeneratör. || Bir sanayi alternatörünün indükleme devresinden geçen uyarma akımlarını üreten küçük dinamo: Uyarıcı, genellikle beslediği alternatörün mili üzerine tutturulur
Kendiliğinden uyarıcı, indükleçleri mıknatıslamak için gereken doğru akımın, makinenin kendi endüvisi tarafından üretildiği elektrik dinamoları için kullanılır.

—Kardiyoloji. Elektrikli kalp uyarıcı, kendiliğinden kasılmayan kalbin kasılmasını sağlayan elektrik aleti.

—Elektrikli kalp uyarıcılar iki çeşittir: dış uyarıcılar, iç uyarıcılar.

—Dış uyarıcılar. Hastahanelerde bu aletler göğüs kapalı iken kalbi yeniden çalışmaya alıştırmak amacıyla kullanılır. Bunun için göğsün kalp bölgesinde deri altına iki elektrot yerleştirilip elektrik verilir. Elektrik deşarjları üst üste yapılırsa çok ağrı yapar; alıştırma uzun süre yapılacaksa, toplardamar yoluyla sağ karıncığa bir mikro elektrot sokulmalıdır. Bu şekilde kalp boşluğuna sokulan bir elektrotla günlerce alıştırma yapılabilir.

—İç uyarıcılar. Bu aletler, kulakçık-karıncık arasındaki iletim bozukluğundan ileri gelen kalp atımı azlığım (Stokes-Adams hastalığı) tedaviye en elverişli aletlerdir. Bunun da iki çeşidi vardır.

—Miyokarda tespit edilen elektrotlarla çalışan uyumsuz uyarıcı. Saniyede 60-70 arası sabit bir frekans üstünden uyartı gönderir. En çok kullanılan model budur.

—Uyumlu uyarıcı. Bu alette uyartıların ritmi, hasta kulakçığın ritmiyle ayarlanır. Demek ki kalp kasılması frekansları sarfedilen çabaya uygun olarak değişir. Bir iç uyarıcının yerine takılması, tam bir asepsiye ihtiyaç gösteren çok nazik bir ameliyattır; ameliyat sonrası ölüm oranı da nispeten yüksektir. aletlerin çalışmamasından daima korkulur: bir telin kopması, bir elektrodun gevşemesi, bir jeneratörün durması buna yol açabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir