Valladolid – İspanya,Tarihi | Coğrafya Bilgileri |

Valladolid – İspanya,Valladolid özellikle Rönesanstan ve «Altın çağ»dan kalma sanat eserleri bakımından zengin, eski bir şehirdir; gotik üslubunda Neustra Senora la Antigua kilisesi (XIV. yy.); tahta oymalı büyük mihrap arkalıkları olan birçok kilise (Magdalena, Salvador [Rönesans üslubunda güzel cephe).

Santiago, San – Benito Y.b.); katolik krallar üslubunda tipik cephesiyle San Pablo kilisesi, aynı üslubun en usta eserleri olan cephesi ve avlusuyla San Gregorio manastırı (1488 – 1496); daha klasik bir rönesans üslubunda Santa Cruz kilisesi (1487-1491); planlarını Juan de Herrera’nın 1580’de çizdiği ve ancak bir kısmı tamamlanan (İspanya’da karşı reform sanatının en önemli yapılarmdandır) katedral; aynı üslupta «de las Antiguas» kilisesi ve birçok başka kilise, barok üslûbunda Pasion kilisesi (XVII. yy.), Narriso Tome üniversitesinin (1715) barok üslubun şaheseri olan cephesi, Francisco Sabatini tarafından yapılan ve Goya’nın gençlik resimleriyle süslü klasik (XVIII. yy.ın ikinci yarısından kalma) bir eser olan Santa Ana manastırı.

Valladolid Tarihi

Valladolid daha Magrıplılar zamanında Belde Velid («Velinin toprağı») adıyla vardı; Castilla krallarının Burgos’tan sonra en gözde başkenti oldu; 1469’da Ferdinando ile isabel’in nikâhları burada kıyıldı.

Kristof Kolomb 1506’da burada öldü.

Felipe III, 1601’de devletin büyük kurumlarını buraya taşıdı; ama Felipe IV zamanında saray kesinlikle Madrid’e yerleşti (1621).

1808 de Fransızlara karşı ayaklanan Valladolid 12 haziranda teslim oldu.

Napolyon 1809 da genel karargâhını burada kurdu.

Valladolid okulu

Çoğu XVI. – XVIII. yy. arasında Castilla’da .yapılan ve 1933’te eski San Gregorio de Valladolid manastırında toplanan çok renkli heykeller için kullanılan terim: bu boyalı dini heykellerin hepsinde, mistik anlayışla gerçekçilik uyuşum halindedir.

Bir cevap yazın