Vals Nedir,Tarihçesi | Sanat,Tarih Bilgileri |

Vals hakkında bilgi,Vals Nedir,18. yüzyılda Bavyera ve Avusturya Alpleri yöresine özgü geleneksel halk dansı,Ländler’den doğup gelişerek çok popüler olan salon dansı.

Valsin Tarihçesi

Vals terimi XVIII. yy.dan kalmadır. iki kişiyle yapılan bu dans, edep dışı sayılarak XVI. yy.da yasaklanmıştı.

Viyana valsi, avusturya Lartdler’lerinden doğdu; bu dansların müziğine XVII. yy.da Kremsmünster ve Leipzig’de hazırlanan lavta tablaturası kitaplarında ve Schmelzer ile Fux’ün eserlerinde rastlanır.

Vals, XVIII. yy.da opera ve balelerinde yerini aldı (P. Hafner’in Scherz und Ernst’i, Martin y Soler’in Una Cosa Rara’sı); ondan sonra, sahneden salonlara geçti ve çok moda oldu.

Vals yazan besteciler çoktur: Steibelt (On İki Vals), Pfister, M. Pamer, Dittersdorf, Hummel, Diabelli, viyanalı üç büyük klasik besteci Haydn, Mozart ve Beethoven, daha sonra Schubert (Alman Dansları), Weber (Dansa Davet) v.d. Lannet ve Strauss’lar ise modern valsi doruğuna ulaştırdılar.

Bu arada, «konser valsi» senfoniye girdi (Berlioz, Liszt, Çaykovski) ve Reyer, Brahms, Sibelius, R. Strauss, Delibes, Ravel, Offenbach, Wagner, Puccini, A. Berg v.b. bestecilerin hemen bütün eserlerinde yer aldı.

Bir cevap yazın