Verona – İtalya,Tarihi | Coğrafya Bilgileri |

Verona hakkında bilgi,İtalya’nın kuzeyinde, Veneto yönetim bölgesinde, Verona ilinin merkezi kent ve piskoposluk bölgesi.

Dağların ova ile bitiştiği yerde, Adige vadisınin girişinde ve Milano-Trieste yolunun Brenner yoluyla kesiştiği noktada kurulan Verona, ticari bakımdan büyük önem kazandı.

Verona, İtalya’nın, eski anıtlar bakımından en zengin şehirlerindendir: Roma çağından kalma arena (sirk), Augustus devrinden kalma köprü ve tiyatro v.b. Fakat şehrin mimarîisi bütünüyle ortaçağ ve rönesans havasmı yansıtır.

Şehrin merkezi, eski roma forumu Piazza dell’Erbe’dir. Çevresindeki yapılar arasında Tacirler sarayı (XIV. yy.) ve Lamberti kulesiyle (84 m), Komün sarayı sayılabilir.

Piazza dei Signori’nin çevresinde Hakimler sarayı (XII. yy.), Loggia del Consiglio, Fra Giocondo (XV. yy.) ve Hükümet sarayı yer alır; Hükümet sarayının yanında roman üslubunda Santa Maria Antica kilisesi ve gotik üslubunda Scaligero mezarları vardır.

Irmak kıyısında şehrin en güzel kilisesi olan Sen Zeno yükselir (IX. – XII. yy.); 1354’te inşa edilen Castelvecchio (kale) bugün zengin bir müzedir.

Verona Tarihi

Adige’nin kıvrımlarında kurulan kelt köyü, M.ö. II. yy.da bir roma kolonisi oldu.

Yüzyıl sonra Lombardlar Verona’yı ikinci başkentleri haline getirdiler.

IX. yy.da bir karolenj marklığının idare merkezi olan şehri, Otto I, Bavyera düklüğüne bağladı (X. yy.).

1387’de Verona, önce Visconti’lerin yönettiği Milano devleti tarafından ilhak edildi, sonra Venedik’e bağlandı (1405).

Venediklilerin hâkimiyeti Napolyon’un 1797’de Venedik devletini yıkmasına kadar devam etti.

1814’te bütün Lombardo-Veneto ile beraber Avusturya’ya bağlanan Verona. Avusturya-ltalya arasındaki başlıca ilişki noktasıydı; 1866’da îtalva krallığına katıldı.

Bir cevap yazın