Vikingler Kimdir,Tarihi | Tarih Bilgileri |

Vikingler hakkında kısa bilgi,Vikingler Kimdir,Batı’da Feroe’lerde, Shetland’larda, Kuzey Iskoçya’da, İngiltere’nin Yorkshire kıyılarında, İrlanda’nın Dublin bölgesinde, İzlanda’da, Grönland’ın güneyinde koloniler kurdular.

Amerika’da Labrador kıyısına kadar ulaştıkları sanılır.

Vikinglerin Tarihi

İskandinav arkeologları. Vikinglerin ticaret (köle, kürk, mors dişi ve deniz gergedanı karşılığında lüks eşya mübadelesi) uğrağı olarak kullandıkları pazar şehir’lerin kalıntılarını ortaya çıkardılar.

Bunların en önemlisi Hedeby, 800-1050 arasında kuzeyin ticaret merkeziydi (mezar ve sur kalıntıları).

Hedeby’den geçen başlıca ticaret yollarından birinin sona erdiği Birka’da (İsveç’te Malaren gölünde bir adada) birçok silah ve para bulundu.

Danimarka’da, bin yıl kadar önce Roskilde fiyordunun ağzını tıkamak için batırılan viking gemileri ortaya çıkarıldı (1962) ve o güne kadar varlığı yalnız metinlerden bilinen nakliye gemileri (knarr) bulundu.

Norveç’te iki büyük ticaret merkezi, Frizlilerle iş yapan Bjarköy (Lofoten’in kuzeyi) ve Oslo fiyordunda Shiringssal idi.

XII. yy. sonunda ve XIII. yy.da kaleme alınan saga’lar, Viking’lerin özellikle Batı’ya doğru giriştikleri seferlerden sık sık söz eder.

Seferden dönen Vikingler, çiftliklerinde, kölelerinin arasında birer efendi hayatı yaşar, saray ozanlarının (skalde’Ier) destanlarını dinlerlerdi.

Vikingler. ağaçtan yaptıkları heykelleıe, geometrik barbar dekorasyonuna figüratif üslubu eklediler.

Gemi pruvalarını ejderha (dragon) başlarıyla süslediler.

Haliçlere girmeye elverişli, dipleri düz, güverteli. uzun sandallara, bu sebepten drakkar adı verilmişti.

Norveç’te ortaya çıkarılan bir drakkar, bugün Oslo’da Bygdöt müzesindedir.

Ayrıca viking sanatında, dekoratif bir üslupla, üzerine yazılar kazılmış taşlar da önemlidir.

İsveç’te. Eskilstuna yakınındaki Ramsund taşı, Sigurd efsanesini (XI. yy. ortaları) canlandıran sahnelerle süslüdür.

Böylece, çoğunlukla basit yağmacılar sayılan Vikinglerin, batı sanatı Karolenj hanedanının yıkılmasıyla durakladığı sırada, keşif seyahatlerinde, ticarette ve sanatta önemli rol oynadıkları anlaşılmaktadır; bu sebeple o devre «Viking devri» (VIII. yy. sonu -XI. yy. başı) denir.

Bu devir, Batı Avrupa’da güçlü devletlerin yeniden ortaya çıkması ve IX. ve X. yy.da küçük ilkel viking krallıklarının Fransa ve İngiltere’yi örnek alarak tek bir krallık halinde birleşmesiyle son bulur.

Bu krallıkların ilk örnekleri Harald I Harfager devrinde Norveç. Harald II Blatand devrinde de Danimarka’dır.

Bir cevap yazın