Virginia Woolf Kimdir?

 Virginia Woolf Kimdir,İngiliz kadın romancı, tenkitçi ve denemeci (Londra 1882-Lewes, Sussex 1941).

Virginia Woolf’un Hayatı

Bilgin, filozof ve yayımcı sir Leslie Stephen’ın kızı. Çok iyi bir eğitim gördü, babasının Thomas Hardy ve G. Meredith gibi ünlü dostlarıyla tanıştı.

Virginia Woolf1912’de Leonard Woolf ile evlendi. 1917’de genç çift Hogarth Press adlı küçük bir yayınevi açtı. K. Mansfield ve T.S. Eliot gibi henüz tanınmayan yazarların ve Virginia Woolf’un birçok kitabı burada basıldı. Woolf, 1915’te The Voyage Out (Dışarıya Yolculuk) adlı romanıyla ilgi çekti. Night and Day (Gece ve Gündüz) hiç başarı sağlamadıysa da, Monday or Tuesday (Pazartesi veya Salı) [1921] başlıklı hikâye kitabı tenkitçilerde beğenildi.

Ama Woolf asıl orijinalliğini birkaç yıl sonra yayımlanan üç ünlü romanıyla ortaya koydu: Jacob’s Room (Jacob’un Odası) [1922], Mrs. Dalloway (1925) ve Deniz Feneri (To the Lighthouse) [1927]. Son romanlarında ince ve derin sanatını gereğinden daha ileriye götürdüğü söylenebilir: The Waves (Dalgalar) [1931], The Years (Yıllar) [1937]. Olayın ve olgu dokusunun hemen hiç rol oynamadığı bu eserlerinde.

Woolf, Proust ve James Joyce’un etkisiyle bilincin akıp giden ve yakalanamayan yaşamını, bizi çevreleyen evrenin her an değişen ve ben’in dışında kendine has varlığı olmayan renklerini yakalamaya çalıştı.

Woolf’un denemeci ve tenkitçi olarak da değeri büyüktür: The Common Reader (Sıradan Okuyucu) [1925-1932; iki cilt].

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir