Vittore Carpaccio Kimdir?

Vittore Carpaccio Kimdir,(1460-1525),Venedikli Ressam.

Vittore Carpaccio Hayatı

Ustasını Örnek aldı ve onun gibi Antonello Messina’nın etkisinde kalarak, hayatın doğrudan doğruya gözlemlenmesi ile zarîf ritimler kaygusunu birleştiren, bölümler halinde büyük boy tablolar yaptı. Bu bölümlerin birbirini izlemesiyle bir hikâye meydana gelir.

Din tarihiyle ilgili tablolarının sahneleri, devrinin muhteşem Venedik’inde geçer; bu da onun haklı olarak İtalyan okulunun ilk büyük entimisti sayılmasına yol açmıştır.

Bazı kimseler doğu konularını Renwich’in Breydenbach’a (Mayence, 1486) ait olan Peregrinato in Terram Sanctam adlı kitabı için yaptığı desenlerden aldığını, diğer bazılarıyse 1511’de Kudüs’ün Görünüşü adında bir tablo yapmış olan Carpaccio’nun gerçekten Kudüs’ü görmüş olduğunu öne sürerler.

Ama aslı hangisi olursa olsun, Carpaccio’nun, mekân görüşü ve sıcak renkleriyle Francesco Guardi’yi müjdelediğini söylemek yanlış olmaz. Tablolarında kostümler aslına uygundur ve kişileri çok zaman portre tesiri uyandırır, üslubunun en eksiksiz örnekleri sayılan ve Sant’Orsola’nın Hayatı ile ilgili sekiz kompozisyonu Venedik akademisindedir.

Diğer şaheserlerinin arasında Aziz Giorgio’nun Canavarı öldürüşü (Venedik, Schiavoni’ler kilisesi) ile şüphesiz yanlış olarak iki kibar fahişenin resimleri sanılan İki Genç Kadın (Venedik, Correr müzesi) anılmaya değer.

Venedik kiliseleri ye hayır kuramlarının salonları için yaptığı resimlerin çoğu birçok müzeye dağılmıştır: Aziz Stephanus’un Kudüs’teki Kehaneti (Louvre), Gömme (Berlin), İsa’nın Merhameti (New York), İsa ve İşkence Aletleri (Viyana), Kutsal Aile (Caen), Babasından Ayrılan Azize Orsola (National Gallery), Meryem’in Tapmakta Takdisi (Brera, Milano).

Louvre müzesi desenler bölümünde Carpaccio’ya ait Madonnalar vardır. Carpaccio’nun iki oğlu oldu: BENEPETTO ile yardımcılığını yapan ve Capo d’Istria’da çalışmış ve 1525’ten sonra Udinneg yerleşmiş olan pietro.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir