Volgograd – Rusya,Tarihi

Volgograd – Rusya,1925 e kadar Çariçin, 1925-1961 arasında Stalingrad, , Rusya’da şehir, il idare merkezi, Volga’nın sağ kıyısında, nehrin aşağı yatağından önceki son kıvrımının başlangıcında, Hazar denizine 400 km uzaklıkta; 969 000 nüf.565 km2  Volga, Volgograd’da, gerçek bir deniz kanalı halindedir.

Aynca yatağının bu bölümü Don nehrine en yakın olduğu (64 km) noktadadır.

Bu durum, şehrin, bir strateji ve ticaret merkezi olarak önem kazanmasını sağladı. Şehir, ayrıca iki dünya savaşı arasında.

Güney Rusya’da makineyle tarım yapılan geniş alanları besleyen bir makine ve donatım sanayii merkezi (traktör fabrikaları) haline geldi (1939’da 445 000 nüf.). Stalingrad savaşından sonra geriye sadece yıkıntılar kaldı. Şehir on yıl sonra yeniden kuruldu; bugün, savaş öncesinden çok daha önemli bir sanayi merkezidir.

Anıtların yükseldiği idare merkezinin her iki yanında uzanan mesken topluluklarıyla bir tespihi andıran şehir, geniş bir meydan halinde Volga’ya hâkimdir: kuzeyde, traktör ve çelik fabrikalarının, biraz ötede de 33 milyar metre küp su depo eden ve yılda 11 milyar kW/saat elektrik üreten baraj kesimi uzanır; güneyde, başka semtler yer alır; bunların en sonuncusu Volga’yı Don’a bağlayan kanalın başlangıcında bulunan ve tersaneleri kapsayan Krasnoyarmeysk’tır.

Volgograd böylece 30 km boyunca uzanır. Her şeyden önce büyük bir demir çelik sanayii merkezidir (en ilkel demir yapımcılığından, traktör, tarım makineleri ve gemi yapımına kadar); fakat bu sanayinin yanı sıra şehirde petrol rafinerileri, kereste ve besin sanayii tesisleri de kurulmuştur.

Volgograd Tarihi

XIII. yy.da şehrin dolayları Altınordu devletinin işgalindeydi. Astrahan’ın düşmesinden sonra, 1589’da burada bir kale inşa edildi ve Çar için önemli bir stratejik nokta haline geldi.

1670’te Stenka Razin’in ele geçirdiği şehir, 1773 – 1775 yıllarında Pugaçov isyanına katıldı, 1919’da Denikin’in eline geçti, üç ay sonra Kızılordu tarafından geri alındı. 1925’te Stalingrad adı verilen Volgograd’da İkinci Dünya savaşında kanlı çarpışmalar oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir