Washington Eyaleti

 Washington Eyaleti A.B.D.’nin kuzeybatısında eyalet, Büyük Okyanus’un kıyısında; 176 617 km2; 5.894.121 nüf. Merkezi, Olympia. Başlıca şehirleri: Seattle, Spokane, Tacoma.

Yüzey şekillerinde iki kısım ayırt edilir: batıda, Pigget Sound’a ulaşan orta çöküntünün açtığı ve güneyinde Columbia ırmağının aşağı kesimi bulunan dağlık bölge; doğuda, Rainier dağında 4 391 m’yi bulan Cascades sıradağları.

Eyaletin genelinde sanayi gelişmiştir. En önemli sanayi kolu ise ormancılıktır. Bölgedeki dağlık alanlarda iğne yapraklı ormanlar hakimdir. Ancak nehirlerdeki vadilere inildikçe bitki örtüsünde küçük değişiklikler görülür. Seattle şehrinin Büyük Okyanus’ta liman oluşturduğu bölge, dünyanın en güvenilir limanlarından biridir.

Washington’da yıllık hava sıcaklıkları doğudan batıya değişkenlik göstermektedir. Batıdaki dağlık alanlar ve kıyılarda Okyanus iklimi hakimken, eyaletin doğusunda ise Karasal İklim görülmektedir. Eyaletin hemen hemen tümü iğne yapraklı ormanlarla kaplıdır. Bölgedeki dağlık alanlarda hava yıl boyunca 10 derecenin altındadır. Ancak alt düzlüklerde hava ılımanlaşır ve yoğun yağış ve sis görülmeye başlar. Tarım yapmaya uygun alan miktarı, diğer komşu eyaletlere göre daha azdır.

Washington Eyaleti

Washington Eyaleti Tarihi

Washington’un tarihi 1853’e kadar Oregon’unkiyle aynıdır. O tarihte Oregon’un kuzeyi (Columbia ırmağının ve 46. paralelin kuzeyi) ayrılarak Washington arazisi meydana getirildi. Ayrılık savaşı sırasında oldukça sakin kalan Washington, 1889’da Birlik’in 42. eyaleti oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir