William Morris Kimdir?

Mormon Mezhebi Nedir,İngiliz şairi, ressamı ve sanat yazarı (Elm House, Walthamstow, Essex 1834-Hammersmith, Londra 1896).

William Morris’in Hayatı

William MorrisBurne-Jones ile dostluk kurdu; Oxford’u bitirdikten sonra resim öğrenimi gördü; bir yandan da The Life and Death of Jason (Jason’un Hayatı ve ölümü) [1867]; The Earthly Paradise (Yeryüzü Cenneti) [1868-1870] yazdı ve Aeneid (1876) ile Odyssee’y’ı (Odysseus) [1887] manzum olarak çevirdi.

İskandinav edebiyatına duyduğu ilgi kendisini, The Story of Sigurd the Volsung’u. (Sigurd the Volsung’un Hikâyesi) [1816] manzum olarak yazmaya ve İzlanda dilinden çeviriler yapmaya yöneltti. İngiltere’de süsleme sanatının yenilenmesi hareketinde önemli rol oynadı.

1863’te duvar kâğıdı fabrikası kurdu (bıi duvar kâğıtlarının desenlerini kendi çiziyordu), ayrıca Kelmscott’ta (Gloucestershire) bir basımevi vardı; Morris tahta üzerine gravürlerle resimlenmiş eserlerin az sayıda basımlarını yaptı.

Bir demokrat sosyalist birliğe katıldı ve görüşlerini A Dream of John Bali (John Ball’in bir Rüyası) [1888] ve News from Nowhere’den (Hiç Bir Yerden Haberler) [1891] açıkladı.

 

Bir cevap yazın