Wisconsin Eyaleti

Wisconsin Eyaleti A.B.D.’nin merkezi kuzeyinde eyalet; kuzeyde Superior gölü, doğuda Michigan gölüyle sınırlıdır; 145.439 km2; 5.453.896 nüf. Başkenti, Madison.Eyalet toprakları, kuzey kısmı güney kısmından daha yüksek olan bir yaylayı içine alır.

Kuzeyde iklim güneyden daha serttir ve topraklar verimsizdir. Michigan gölünün kıyısında uzanan güney kesimin iklimi daha yumuşak, toprakları oldukça verim lidır. Başlıca gelir kaynaklan sığır ve domuz yetiştiriciliği ile şeker pancarı, buğday, mısır ve patates tarımıdır.

Madencilik de (Askland’da ve Menominee’de demir kapsamı yüksek demir filizi; kurşun ve çinko) önemli bir gelir kaynağıdır. Sanayi (metalürji, tahta işçiliği) özellikle Michigan gölü kıyısında gelişmiştir (başlıca merkez, Milwaukee). Turizm önemlidir.

Wisconsin

Wisconsin Eyaleti Tarihi

Ülkeye ilk olarak Jean Nicolet ayak bastı (1834). Ingilizlere geçene (1763) kadar Fransızların işlettikleri Wisconsin’e Amerikalılar ismen 1783’te hakim oldularsa da îngilizler toprakları ancak 1812’de boşalttı. Sırasıyla İndiana (1800), Illinois (1809) ve Michigan’a (1818) bağlanan Wisconsin 1836’da muhtar arazi, 1848’de eyalet haline geldi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir