Yaprak Güzeli Begonya

Yaprak Güzeli Begonya,(Begonia Rex) Vatanı Doğu Hindistandır. Buna Rex veya kral begonyası, veya yaprak begonyası adı da verilir. Değişik yaprak ve şekilleriyle birçok çeşitleri vardır. Bunlar içersinde yaldızlı  gümüşi renkte olan çeşidi çok makbuldur Yapraklarının üzeri ve yaprak sapları

tüylüdür. Oda ve salonları süslemekte kullanılır. Çiçek begonyalarına nazaran daha naziktir. Yaprak begonyaları sıcaktan hoşlanır ve soğuktan rahatsız olur. Odalarda az açılan pencereler önünde ve gölge yerlerden hoşlanır. Kışın salonlarda ısı derecesini 14 – 18 olmasını ister.

Çiçekleri gösterişli değildir Dada ziyade yaprak güzelliği için yetiştirilir. Salonlarda yaprakları iki ile üç ay bozulmadan kalır. Bol suya ihtiyacı vardır.

Yaprak Güzeli Begonya Çiçeği Çoğaltılması

Yaprak çelikleri ile üretilir. Bu iş seralarda ocak – şubat, evlerde ise temmuz – ağustos aylarında yapılır. Yapraklardan alınan çeliklerin kolaylıkla köklenebilmesi için temiz dere kumu ve çürümeyi de önlemek için bir miktar odun kömürü tozu kullanılır.

Yaprak begonyası; eşit, ölçüde funda toprağı, ince dere kumu ve elenmiş eski koyun gübresi karışımlı toprakları sever. Yeni kök salmış küçük fidecikler birkaç defa yer veya saksı değiştirdikten sonra daimi olarak kalacakları orta boy saksılara dikilir. Her yıl ilkbaharda saksı ve toprağı değiştirilmelidir.

Yaprak Güzeli Begonya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir