Yaprakların Görevi Nelerdir?

Yaprakların Görevi Nelerdir,Kısaca,Yaprakların su geçirmez kültikül tabakasını oluşturan epiderma (deri) tabakası vardır. Bu dış zarın alt yanı delik deliktir. Deliklerin herbirinin bir çift koruyucu hücresi vardır. Bu hücreler epiderma hücrelerinden basınçla gelen su ile dolar ve deliklerin açılmasını sağlar. Ufak deliklerden gün boyunca karbondioksit girer ve oksijen dışarı atılır.

Yaprağın içinde su buharının yoğunlaşması, havadaki yoğunlaşmadan daha çoktur. Böylelikle, ufak gözenekler açıldığında yaprak kurumaya başlar.

Gerekli nem, damarlar aracılığıyla sağlanır. Yaprağın sulama sistemini oluşturan damarlar, su ve erimiş tuz gereksinimini gövde tiplerinden elde eder.

Yaprağın epiderma tabakası içinde uzun hücrelerin oluşturduğu sıralar vardır. Bunlar tıpkı bahçe çitleri gibi epiderma tabakasına dik açıda yer alır.

Işığa duyarlı kloroplast maddesiyle kaplı olup hücrelerarası hava boşlukları vardır ve gözeneklere bağlıdır.

Hücrelerin alt ve üst tabakaları arasında, daha az kloroplast maddesi içeren daha biçimsiz hücreler vardır. Aralarında oluşan hava boşlukları daha geniştir ve yaprağın özüne süngerimsi niteliğini verir. Hava boşlukları, kara bitkierinin yeryüzünü sarmasıyla elde ettikleri ilk özelliktir.

Hava boşlukları ve yaprak damarları aracılığıyla bitkilerin tüm kısımları hava ve suyla dolar. Bu temel maddeler de, fotosentez işleminin hammaddeleridir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir