Yasemin Çiçeği

Yasemin Çiçeği,İkiçenekliler (Dicotyledoneae) sınıfının, Zeytingiller (Oleaceae) familyasından bir bitki.

Yasemin Çiçeği Özellikleri

Anayurdu Batı Asya’dır. Herdem yeşil, dik duran çalı ya da sarihçi özelliği olan odunsu kışın yapraklarını döken bir bitkidir.

Karşılıklı ya da almaşık dizilişi yaprakları tüylü ve düz olur. Çiçekleri bir önceki yılın sürgünlerinde terminal ya da yaprakların koltuklarda salkım biçiminde yer alırlar. ince tüplü ve 4-9 loblu olan çiçekler genelde beyaz bazen sarı renklidir. Siyah renkli meyveleri bakladır.

Çiçeklerin taşıdığı uçucu yağ kozmetik sanayiinde çok aranan bir koku maddesidir. Akdeniz ülkelerinde bu amaçla kültürü yapılır. Yurdumuzda da Alanya yakınlarında kurulan bir fabrikada yaseminin çiçeklerinde uçucu yağ eldesi sağlanmaktadır.

Sanayii bitkisi olma özelliğinin yanı sıra park ve bahçelerde süs bitkisi olarak ta yetiştirilir. Çoğunluğu tropikal ve subtropikal bölgelerde olmak üzere 200 kadar türü vardır. Bunların içinde en iyi tanınanları: sarı çiçekli yasemin (J. fruticans), hakiki yasemin ya da tıbbi yasemin (J. officinale) dir.

Hakiki yasemin çiçeği (Arabistan yasemini olarak bilinir) anayurdu Himalayalardır ancak Akdeniz ikliminde de kolayca yetişir.

Yasemin Çiçeği Kışın yapraklarını döker, sarılıcı ince sürgünleri vardır, 8-10 m’ye kadar yüksebilir. Taze sürgünleri yeşildir.

Tüysü yaprakları karşılıklı dizili, beyaz renkli çiçekleri güzel kokuludur. J. officinale var. grandifforum kozmetik renkli çiçekleri çok kullanılan bir tür olduğundan kültürü yapılır.

Sarı çiçekli yasemin, anayurdu Akdeniz çevresi olan ve ancak 2 m’ye kadar uzayabilen bir türdür. Almaşık dizilişli yaprakları üç parçalı tüysüzdür. Sarı renkli ve kokusuz çiçekleri yan sürgünlerde 3-5 tanesi bir arada bulunur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir