York Dükü Richard

York Dükü Richard 1415’te amcasının ölümü ve babasının idamı üzerine, York hanedanının tek varisi oldu, öte yandan annesi (dördüncü Marche kontunun kızı), Lionel of Clarence’in soyundan geliyordu. Buna göre, Richard of York’un krallık hakları Henry VI’nınkinden daha fazlaydı. Bu durum, kral ailesini ve Lancaster soyundan vâris olabilecekleri kaygılandırmıştı.

Bunlar, kraliçenin de yardımıyla bu tehlikeli rakibi uzaklaştırmaya çalıştılar. 1455’te, Richard, kendini tehlikede hissedince, bazı İngiliz soylularının yardımıyla onlara karşı koydu ve bu, İki-Gül savaşının başlangıcı oldu. Saint Albans’da zafer kazanan (mayıs) York dükü, hükümette büyük yetki sahibi oldu.

Fakat Henry VI’nın iyileşmesinden sonra (1456), Lancaster’lılar karşı harekete geçtiler. Bu sırada York dükü, Warwick’in desteğini sağladı. 1459’da, kraliçenin yaptığı savaş hazırlıkları karşısında, kral olmak istediğini açığa vurarak çatışmaya yeniden başladı.

Müttefiklerinin, Northampton’da (temmuz 1460) zafer kazanması ve hapisteki Henry VI ile uzlaşmaya varılması üzerine tahtı elde edecek duruma geldiyse de, aralık ayında kraliçenin ordusuna yenilerek öldürüldü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir