Yukarı Kızılırmak Bölümü Özellikleri

Yukarı Kızılırmak Bölümü Özellikleri,Burası İç Anadolu’nun ortalama yükseltisi en fazla, engebeleri en kuvvetli olduğu kesimdir; bu durum, bölümün yüksek ve engebeli Doğu Anadolu’ya komşuluğuyla ilgilidir ve doğu yönünde daha belirli bir hal alır.

İç anadolu bölgesi yukarı kızılırmak bölümü

Bölümün başlıca dağ sıraları

1. kuzeyde doğu-batı doğrultulu Kuzey Anadolu dağ sıralarını iç kenarı (sınır üzerinde Kızıldağ, 3 025 m; Köse dağı, 2 812 m; Tekeli dağ, 2 643 m).

2. Kızılırmak vâdisi batısında (Akdağlar, 2 349 m).

3. vadinin doğusunda (Tecer dağları, 2 239 m) yer alır. Orta kesimde Toros’larla Karasu-Aras dağları arasında Uzun yayla yöresi yüksek ve dalgalı bir düzlük gibi görünür.

Nihayet bölümün alçak ekseni, yer yer darlaşmalarla beraber, genel olarak geniş bir oluk-tekne biçimindeki Kızılırmak vadisi boyunda izlenir (1 300-1 000 m). Bunun dışında, yayla düzlükleri içinde, bazıları pur denilen alçılı göller yer alan çukurluklara da rastlanır.

Bölümün iklimi: İç Anadolu’nun sert yayla ikliminden Doğu Anadolu’nun çok sert iklimine geçiş özelliği gösterir. Kışlar soğuk ve sürekli, yazlar kısa ve yaylalar üzerinde serin geçer (Sivas, en soğuk ve en sıcak ay ortalaması —4°0 ve 19°7, ekstremler —34°4 ve 38°3).

Yağışlar Konya ve Yukan Sakarya bölümlerine göre daha fazladır (Sivas, 410 mm). En fazla yağış ilkbahar (yüzde 37) ve kışa (yüzde 31) rastlar; yazlar az yağışlı geçer (yüzde 11), sonbahar orta derecede yağışlıdır (yüzde 21).

Kar uzun süre yerde kalır (Sivas’ta ortalama 63 gün). Bitki örtüsüne ilkbaharda yeşeren ve yazın kuruyan bozkırlar hakimdir. Ormanlar (çam, meşe) az yer tutar. Yukarı Kızılırmak bölümünün suları Kızılırmak tarafından toplanarak Karadeniz’e dökülür.

Yukarı Kızılırmak bölümü memleketin az kalabalık bir kesimidir. Kırsal nüfus yoğunluğu (şehirler dışında yaşayan nüfusun km2’ye düşen sayısı) ortalama 20 (Türkiye’de ortalama 28) olup bu sayı Uzun yayla’nın bazı kesimlerinde 13’e kadar düşer.

Kızılırmak vâdisinin bazı elverişli yerlerinde Türkiye ortalamasını bulur. Kentsel nüfus oranı Sivas yöresinde yüzde 36’ya varırken Uzun yayla yöresinde bunun yarısını bulmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir