Yuri Gagarin Kimdir,Hayatı Kısaca

Yuri Gagarin Kimdir,Yuri Alekseyevich Gagarin (9 Mart 1934 – 27 Mart 1968) bir Rus Sovyet pilotu ve kozmonottu.

Rus Astronot Yuri Gagarin Hayatı Kısaca

Vostok uzay aracı ile, 12 Nisan 1961’de Dünya’nın yörüngesini tamamladığında, ilk uzay yolculuğu yapan insandı.

Moskova’da madencilikle ilgili bir meslek okulunu bitirdikten (1951) sonra çeşitli kuruluş ve okullarda havacılık eğitimi gören Yuri Alekseyeviç Gagarin 1960’tan sonra Sovyet kozmonotlar ekibine katıldı.

12 Nisan 1961’de, Moskova saatiyle 9.07’de uzay gemisi Vostok I ile Baykonur uzay üstünden havalanıp dünya çevresinde 1 saat 48 dakika uçtuktan sonra Smelovka yakınlarındaki Saratov bölgesine döndü.

Uzaya giden ilk insan olan Gagarin, sırasıyla,S.S.C.B.kahramanı unvanını aldı,S.S.C.B.Yüksek Sovyeti’ne milletvekili oldu, Kızılordu’da albaylığa getirildi, Hava Kuvvetleri Mühendislik Akademisi’ne üye seçildi.

Bu arada uzay pilotluğu görevini de sürdüren Gagarin 27 Mart 1968’de bir deneme uçuşu sırasında uçağının yere çakılması üzerine 34 yaşındayken öldü.

Ay’ın görünmeyen yüzündeki kraterlerden birine Gagarin adı verildi ve anısına saygı olarak Uluslararası Havacılık Federasyonu tarafından her yıl bir kozmonota uzayın barışçı amaçlarla fethi konusunda yapılan çalışmalarmdan ötürü bir madalya verilmeye başlandı (1968).

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir