Yusuf Hikmet Bayur Kimdir?

Yusuf Hikmet Bayur Kimdir? (1891-1980) Siyaset ve ilim adamı Haşmet Bey’in oğlu, Osmanlı sadrazamlarından Kâmil Paşa’nın torunudur. Galatasaray Lisesi’ni bitirdikten sonra yüksek öğrenimini Paris’de tamamladı.

Yusuf Hikmet Bayur Hayatı

Galatasaray Lisesi’nde öğretmenlik Haridye’de memurluk yapü. Millî harekete katılmak için 1 Ekim 1920’de Ankara’ya gitti. Burada kendisine Dışişleri Bakanlığı Siyasî İşler Genel Müdürlüğü görevi verildi. Sonra Londra ve Lozan konferanslarına danışman-delege olarak gönderildi.

1923’te Londra Elçilik Müsteşarlığına tayin edildi. 1925 yılında siyasî temsilcisi olarak Belgrad Orta Elçiliği’ne 1927’de Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği’ne getirildi. 1928 ’de Kâbil Büyükelçisi oldu. Türk-Afgan yakınlaşmasında büyük hizmetlerini 1932’ye kadar Kabil’de sürdürdükten sonra ikinci defa Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği ne getirildi. 1933’te Manisa Milletvekili olarak Meclis’e girdi.

27 Ekim 1933’te Millî Eğitim Bakanı oldu. O yıl başlamış olan İstanbul Üniversitesi reformunu, Hitler’in Almanya’dan kovduğu hukuk, tıb ve birçok dalda milletlerarası üne sahip profesörleri getirerek tamamladı. Bu görevden sonra da 9 Temmuz 1934’te bakanlıktan çekilerek İstanbul Üniversitesi ile Ankara Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Hint Tarihi Ordinaryüs Profesörlüğüne tayin edildi.

1946 seçimlerine kadar Meclis’teki görevlerini sürdüren Bayur, İsmet İnönü’nün Mareşal’a karşı takındığı duruma üzülerek, Millet Partisi’ne geçti. 1948-1950 yıllarında Millet Partisi’nin Genel Başkanlığı’nı yaptı. Partinin Ankara’da yayınladığı “Kudret” gazetesinde yazdığı makalelerle siyasî çalışmalarını sürdürdü.

Hikmet Bayur, aynı zamanda Türk Tarih Kurumu’nun Asbaşkanlığını da yaptı. Bu süre içinde 1946 da Hindistan Tarihi’nin birinci cildini, 1947’de ikinci 1950’de de üçüncü cildini yayınladı. Hint Tarihi’nden söz edilince, Hindistan’da Türk-Moğol İmparatorluğunu kuran Zahrüddin Mehmed Babür’den uzun uzun söz edilmeden geçilemezdi. Türk Tarih Kurumu tarafından Prof. Reşit Rahmeti Arat’ın Türkçe’ye çevirdiği “Babür’ün Hayatı” adlı eserin özetini ve önsözünü de yazdı.

En önemli çalışmalarından biri, Türk inkılâp Tarihi’dir. 1940’ta birinci cildini,

1943’te ve 1951 yıllarında da üç bölümden oluşan eserin ikinci cildini yayınladı.

Türk Tarihi Kurumu’nca yayınlanan ve dünya ilim alanında büyük bir yeri olan “Belleten”de pek çok araştırmaları, makaleleri bulunmaktadır. Ayrıca, 1950 de basılan “Ahval-i Hazıra” adlı bir eseri vardır. “Kudret” gazetesindeki başmakaleleri ile de iyi bir mücadeleci olduğunu gösterdi. Uzun süre yanında çalıştığı Atatürk’e büyük bağlılığı vardı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir