Yves Klein Kimdir?

Yves Klein Kimdir,(1928-1962),Fransız ressamı.Tek renkli resimler yapmaya yöneldi. Avrupa’yı, Uzakdoğu’yu, Japonya’yı dolaştı. 1957’de seyircinin duygu dünyasında evrenin «madde dışı» boyutluluğunu etkin bir biçimde canlandıran tek renkli mavi tablolarını sergiledi.

Daha sonra, «saf ve basit Boşluk’u» canlandırmaya yöneldi; bu yöneliş sanat çevrelerinde tartışmalara yolaçtı.

1957-1959 Arasında Gelsenkirchen operasının dekorasyonunda çalıştı (mavi polyesterle boyanmış büyük sünger panolar). Bu arada «hava mimarisi» adını verdiği yeryüzü uzamını iklimleştirme nazariyesini ortaya attı.

Daha sonra mavi, pembe ve altın sarısı tek renkli resimler, «Antropometriler» (kadınlar boyalı vücutlarını sanatçının yönetiminde tuvale sürüyorlardı), «Kozmogoniler» (tuval rüzgarın ve yağmurun etkisine bırakılıyordu), «ateş resimleri», gezegen kabartmaları» yaptı. Klein, «yeni gerçekçilik» anlayışının en büyük ustalarındandı.

Özellikle alman «Sıfır» topluluğunu etkiledi. Eserlerinin değeri üstüne hala birbirine karşıt görüşler ortaya atılmaktadır.

Depassement de la Problematique de l’Art (Sanat Problematiğinin Aşılması) [1959] adlı bir deneme kitabı yazdı. Birçok çağdaş sanat müzesinde özellikle Amsterdam, New York ve Stockholm’de eserleri bulunur.

Yves Klein Eserleri

 Yves Klein
Yves Klein
Yves Klein
Yves Klein
Yves Klein

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir