Zinovyev Kimdir?

Zinovyev Kimdir,Grigori Zinoviyev (1883, Kropivnitski, Ukrayna-1936, Moskova, Rusya), Rus siyaset ve devlet adamı.Marx’çılığı benimsedi, İsviçre’de okuduğu sırada Lenin ile tanıştı (1903) ve o tarihten sonra rus Sosyal Demokrat partisinin bolşevik kesimine katıldı.

1905 Yılındaki devrimden sonra partinin Petersburg’da teşkilâtlanmasında önemli rol oynadı ve birinci Duma’nın dağılmasından sonra Kronştadt ayaklanmasını düzenledi.

1908-1917 Arasında Rusya dışında yaşamak zorunda kaldı; devrimci gazeteleri gizlice Rusya’ya sokmaya çalıştı Ye milletlerrası Zimmerwald sosyalist konferansına katıldı (1915).

Lenin ile bilrikte Rusya’ya döndü (nisan 1917); fakat ekimde Lenin’in hazırladığı silâhlı ayaklanmaya Kamenev ile birlikte karşı çıktı.

Bolşevik zaferinden sonra, sosyalist partilerin birleşmesinden meydana gelen bir hükümetin kurulmasını ve Almanlara karşı mücadeleleye devam edilmesini isteyenlerle birlik oldu.

Bu tutumlarına rağmen hükümette görev almaya devam etti. Kuruluşundan itibaren, III. Enternasyonal’e (Komintem) başkanlık etti (mart 1919).

Zinovyev, Troçki’nin iktidardan uzaklaştırılmasında, 1921’den sonra Stalin’in parti genel sekreterliği görevine getirilmesinde önemli rol oynadı. Lenin’in uzun süren hastalığı sırasında, Kamenev ve Stalin ile birlikte, Troçki’yi kesinlikle görev dışı bırakan «troyka»yı kurdu.

Troçki ile ilişkileri ancak 1926 başlarında düzelen Zinovyev, N.E.P.’e düşman ve sosyalizmin aynı zamanda birçok ülkelerde kurulmasına taraftar olan yeni bir troyka kurdu (Zinovyev, Kamenev, Troçki). Leningrad sovyetine dayanıyordu, ama Kirov’un yönettiği etkili bir temizleme hareketi sonucunda bu sovyetin desteğini kaybetti.

Enternasyonal’in yönetimini bırakmak zorunda kaldı (1926) ve 1927’de Komünist partisinden çıkarıldı; 1929’da hataların itiraf etti ve tekrar Komünist partisine alındı. Fakat 1935’te sürüldü.

Kirov’un öldürülmesinde suç ortaklığı yapmakla ve Nazi Almanyası ile gizlice anlaşmakla suçlanarak birinci büyük Moskova davasının başlıca kurbanı oldu, ölüm cezasına çarptırıldı ve idam edildi (ağustos 1936).

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir