Zirefkend Makamı Nedir,Özellikleri

Zirefkend Makamı Nedir,Zirefkendi büzürk.Türk musikisinde en az beş altı yüzyıllık bir birleşik makam. (Bugüne kalmış örneği yoktur.)

Zirefkendi rumi, Türk musikisinde en az beş altı yüzyıllık bir birleşik makam. (Bugüne kalmış örneği yoktur.).

Zirefkend Makamı Nedir? mahur, ruhnüvaz, çargâh, aşiranda saba makamından meydana gelir. Makam, genellikle inici olarak seyreder ve geniş ölçüde müşterek seslerden faydalanarak geçkiler yapar; anbitüsü en geniş makamdır. Makamda, geçici ve asma kararlar yapılır; nihayet sabanın şeddi ile hüseyni aşiran (mi) perdesinde durulur.

Donanıma mahurun fa küçük mücennep diyezi konulur (ruhnüvazda da müşterektir). Ayrıca nota içinde ana makamda bazı değişiklikler yapılır: ruhnüvaz için re bakiye diyezi, çargâh için fa bekar, aşiranda saba için si koma bemolü, la bakiye bemolü, fa bekar ve fa bakiye diyezi (si bekar ve mi bakiye bemolü de kullanılabilir).

Güçlüler, rast (sol) [mahurun durağı, çargâhın güçlüsü, aşiranda sabanın güçlüsü]. çargâh (do) [çargâhın durağı], neva (re) [mahurun güçlüsü], buselik (si) [ruhnüvazın güçlUsü] (ruhnüvazın durağı olan hüseynî aşiran (mi), son durak ile müşterektir.).

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir