1-) Kelebek Vana Nedir ? 2-) Kelebek Vana Nasıl Çalışır ? 3-) Kelebek vana çeşitleri nelerdir ?

1-) Kelebek vana nedir ?

Kelebek Vana
Valves, cables and piping as found inside of a modern industrial power plant

kelebek vanaAkışkanların akışını kontrol etmek için kullanılan bir vana türüdür. Kelebek vana, adını disk şeklindeki kapatma elemanından alır. Bu disk, vananın ortasından geçen bir şafta bağlıdır. Şaft, manuel veya otomatik bir tahrik ünitesi ile döndürülerek disk de döner. Disk, akış yönüne paralel olduğunda vana tamamen açık, akış yönüne dik olduğunda ise vana tamamen kapalı konumdadır. Diskin ara konumlarda durması ile de akışın debisi ayarlanabilir.

 
Kelebek vana, basit yapısı, hafifliği, küçük boyutu, hızlı açma-kapama özelliği ile öne çıkmaktadır. Uygun fiyatı ile birçok sektörde tercih edilen bir vana çeşididir. Kelebek vana, sıvı, gaz, buhar, tanecikli veya viskoz gibi farklı tipteki akışkanlar için kullanılabilir.

2-) Kelebek vana kullanım alanları ;

ısıtma,
havalandırma,
klima,
su ve atık su arıtma,
kimya,
petrokimya,
enerji üretimi,
denizcilik ve gıda işleme gibi birçok alanda yaygın olarak kullanılmaktadır.
 

3-) Kelebek vana çeşitleri nelerdir ?

Wafer tipi, lug tipi, çift flanşlı, paslanmaz, hidrolik ve elektrik aktuatörlü kelebek vana çeşitleridir. Bu çeşitler arasında en yaygın olanı wafer tipi kelebek vanadır. Wafer tipi kelebek vana iki flanş arasına sıkıştırılarak monte edilen bir vana modelidir. Wafer tipi kelebek vana hem iki yönlü basınç farkına karşı sistemi korur hem de yüksek sızdırmazlık sağlar.
 
Kelebek vana seçerken dikkat edilmesi gereken bazı faktörler şunlardır:
 
  • Akışkanın türü, sıcaklığı, basıncı ve kimyasal özellikleri
  • Valfin çalışma ortamı ve koşulları
  • Valfin bağlantı tipi ve boyutu
  • Valfin tahrik ünitesi ve kontrol şekli
  • Valfin performans ve güvenilirlik gereksinimleri

4-) Kelebek Vana Nasıl Çalışır ?

Kelebek vana, akışkanların akışını kontrol etmek için kullanılan bir vana türüdür. Kelebek vana, adını disk şeklindeki kapatma elemanından alır. Bu disk, vananın ortasından geçen bir şafta bağlıdır. Şaft, manuel veya otomatik bir tahrik ünitesi ile döndürülerek disk de döner. Disk, akış yönüne paralel olduğunda vana tamamen açık, akış yönüne dik olduğunda ise vana tamamen kapalı konumdadır.
 
Bu çeşitler arasında en yaygın olanı wafer tipi kelebek vanadır. Wafer tipi kelebek vana iki flanş arasına sıkıştırılarak monte edilen bir vana modelidir.
 
Kelebek vana kullanım avantajları şunlardır:
  • Hızlı ve basit montaj edilebilme
  • Kolay açıp-kapama
  • Hacim küçüklüğü ve ağırlığının az olması
  • Fiyatının diğer vanalara göre daha uygun olması

Kelebek Vanalar