Abanoz Odunu

Abanoz Odunu (Diospyros ebenum), tropikal bölgelerde yetişen bazı ağaçlardan elde edilen odun.Kusursuz abanoz tahtası kara olur. İthal edilen tomruklar, kesimleri sırasında, kabukaltı katmanlarından balta ile ayıklanır.

Tahtası kara, kimi zaman damarlı, ince görünümlü ve çok ağır olan (kuru halinde yoğunluğu 1’e yakın) abanoz, genellikle kilo ile satılır. Malezya’da, Asya’da,Amerika’da ve Afrika’da birçok çeşidi vardır.

Yetiştiği yer ticari değerini belirtir: Seylan ve Hindistan abanozu, Makassar (Selebes adaları) abanozu. Afrika (Kamerun, Gabon, Mozambik} abanozu, v.d. ince marangozlukta gömme süs idinde, bıçakçılıkta, fırçacılıkta, siyah piyano tuşları, klarnetler v.b, yapımında kullanılır; modern mobilyacılıkta, açık bir zemin üzerine koyu esmer damarlı olan Makassar abanozu hariç, bu ağaçtan pek faydalanılmaz.

Avrupa’da az bulunan ve değerli bir ağaç sayılan abanoz, daha XIİL yüzyılda çekmece, yazı takımı, bıçak sapları, dama ve satranç tahtası yapımında kullanılırdı, XIV yüzyılda ince mobilyalar abanozdan yapılmaya başlandı, önemli abanoz eşya ancak XVI. yy. sonunda ortaya çıktı ve yaygınlaştı, ince plakalar haline sokulabilen abanoz ile değerli ve ustaca kaplama isleri yapıldı ve Fransa’da son Valois’ların devri, ince marangozluğun doğmasına yol açtı. XVII. yy. boyunca abanoz yazıhaneler çok boldu.

Bunların en basitleri yalnız kara abanozdan yapılmış, oyma ve silmelerle süslenmiştir: bazıları ise fildişi, kalay ve değerli taşlarla işlenmiştir; ayrıca çekmece ve kanatlar ince resimlerle kaplıdır.

XVIII. yy/da, maun ağacının ithali, abanozun yavaş yavaş terk edilmesine ve sadece bazı gömme süs işlerinde, çizgi halinde kullanılmasına yol açtı.

 

Bir cevap yazın