Abraham Lincoln Kimdir,Hayatı

Abraham Lincoln Kimdir A.B.D. 16. Başkanı (1809 – 1865). Amerikan Birliği’nin sağlanmasında önemli payı olmuş bir devlet ve hukuk adamı,Demokrasiye olan inancı ile tanınır.

Abraham Lincoln Hayatı

Abraham Lincoln
Abraham Lincoln ,A.B.D. 16. Başkanı (1809 – 1865).

Abraham’ın ilk çocukluğunu geçirdiği Kentucky’de oturan aile çiftliklerinin büyük bir kısmı elinden alınınca, 1816’da indiana’ya göç etmek zorunda kaldı.

1818’de Nancy Lincoln, o zamanlar indiana’yı kasıp kavuran bir hastalıktan öldü.

Bunun üzerine Thomas Lincoln üç çocuklu bir dul olan Sarah Bursh Johnston ile evlendi.

Sarah Bush, üvey çocuklarını kendi çocuklarından ayırt etmedi. Abraham’a okuma zevkini onun aşıladığı söylenir.

Abraham, ara sıra okula da gidiyordu. Fakat okula devam ettiği süre bir yılı geçmez.

1830’da aile ikinci defa göç ederek illinois’a gitti. 21 Yaşına gelen genç Lincoln artık kendi hayatını yaşamaya başlamıştı.

New Orleans ve New Salem’de çalıştı. 1832’deki Kuzey illinois’da kızılderililerin ayaklanmasında gönüllü askerler listesine yazıldı.

New Salem’e dönerek millet meclisi üyeliği seçimlerine adaylığını koydu. Kendi çevresindeki oyların büyük çoğunluğunu kazanmakla birlikte, bütün ilçede henüz tanınmadığı için seçimi kaybetti.

Fakat 1834’teki seçimleri kazandı. 1836, 1838 ve 1840’ta tekrar seçilerek millet meclisi üyeliğini sürdürdü.

Bu arada, Whig partisinden arkadaşı ve Springfield avukatı John T. Stuart onu hukuk okumağa teşvik etti.

Birkaç ay kendi kendine hukuk çalıştıktan sonra 1836’da hukuk diplomasını aldı.

Bu arada git gide gerilemekte olan New Salem âdeta bir çöle dönmüştü. Lincoln de bu yüzden 1837’de Stuart ile birlikte çalışmak üzere Springfield’e gitti.

Stuart ile ortaklığı 1841’de çözüldü. Tanınmış avukatlardan Stephen Logan ile kurduğu ortaklık da 1844’te sona erdi.

Lincoln, aynı yıl, genç bir biyografya yazarı olan William H. Herndorn’ı kendisine ortak seçti.

1842’de Lincoln fırtınalı bir flört devresi geçirdiği Mary Todd ile evlendi, dört çocukları olduysa da bunların üçü küçük yaşlarda öldü.

Lincoln siyaset alanında önem kazanmaya başlayınca 1840’ta Kongre’ye adaylığını koydu.

Fakat kendi bölgesinden Whig partisinin iki önemli üyesi de (Springfield’den Edward Baker ve Jacksonville’den John j. Hardin) kongreye seçilmek isteyince Lincoln bir süre beklemek zorunda kaldı. 1846’da sırası gelince aday seçilmeyi başardı.

1848 Kampanyasında, Lincoln Washington’da kalmak istiyordu, fakat kendisine çok uzaktaki Oregon bölgesinin valiliği teklif edilince, avukatlık mesleğini sürdürmek üzere Springfield’e döndü. Tamamen ümidi kırılmıştı, çünkü siyasî hayatının sonu geldiğine inanıyordu.

1852 Kampanyasına Lincoln pek önem vermedi. Zaman geçtikçe de siyasete olan ilgisini kaybetmeğe başladı.

Fakat Aşağı Louisiana’da köleliği önleyen Missouri uzlaşmasının (1820) Douglas tarafından 1854’te kaldırılması ve yerine, Kansas ve Nebraska’da köleliği serbest kılan Kansas – Nebraska tasarısının konulması Lincoln’ı 1854’te köleliğe karşı Kongre kampanyasına katılmaya itti.

Kansas – Nebraska Bill eski partilerde ayrılıklar doğmasına yolaçtı. Illinois meclisinin, Douglas’ın meslektaşı James Shield’in yerine geçecek bir senatör seçmek için yapacağı toplantıda Whig’lerin ve Demokratlar’ın köleliğe karşı olan kesimleri tek aday üstünde birleşirlerse Anti Nebraska grubu (bu grubu her iki partiden ayrılanlar meydana getiriyordu) oy alabilecekti.

Fakat Whig partisi Lincoln’ı, Demokrat parti ise Lyman Trumbull’u destekliyordu.

Lincoln daha kuvvetli olmakla birlikte, Demokratlar Trumbull’un bir Whig’liye tercih edilmesini istemiyorlardı.

Daha sonra Demokratlar Whig’leri kölelikten yana bir demokrata oy vermekle tehdit edince, Lincoln adamlarına Trumbull’a oy vermelerini öğütledi, böylece kendi seçimini de garantiye bağlamış oldu.

Eski partiler dağılırken, Kuzeyde köleliğe karşı partiler birleşerek yeni bir parti (Cumhuriyetçi parti) kurdular. Lincoln başlangıçta bu partiden uzak kaldı. Yeniden lideri olduğu Whig partisini kalkındırmaya çalıştı. Fakat 1856 başkanlık seçimi kampanyası yaklaşınca şansını bu yeni partide denemeyi uygun gördü. John C. Fremont’u başkan adayı seçen millî kongrede Lincoln başkan yardımcısı adaylığı için 110 oy topladı; New Jersey’den William L. Dayton başkan yardımcısı seçildi. Bu seçimde Lincoln, Fremont için bütün gücüyle çalıştı ama Fremont, demokrat James Buchanan’a karşı seçimi kaybetti.

Senatör Douglas 1858 seçimlerine yeniden adaylığını koyduğu zaman Illinois ona en kuvvetli rakip olarak Lincoln’ı gösterdi. Cumhuriyetçi parti toplantılarında ve Cumhuriyetçi devlet kongresinde tasvip edilen Lincoln seçim kampanyasını şu ünlü bildirisiyle açtı: «İkiye bölünmüş bir ülke daha fazla ayakta duramaz., Bu hükümetin yarı köle yarı hür olmaya katlanamayacağına inanıyorum».

Lincoln sonradan bu meseleyi Douglas ile mecliste yedi kere tartıştı. Douglas, böylelikle olumlu veya olumsuz bir karar almayı reddederken, Lincoln köleliği kaldırmamak, fakat yayılmasını önlemek ilkesine döndü. Cumhuriyetçiler seçimde oyların çoğunluğunu topladılar. Fakat mecliste ayrılan sandalyelerin çokluğu Douglas’m senatör olmasını sağladı.

1860 Seçimleri yaklaşınca, arkadaşları Lincoln’den başkanlığa adaylığını koymasını istediler; başlangıçta Lincoln çekindi ama şubat 1860’ta New York City’deki Cooper Union’da yaptığı bir konuşmayla Cumhuriyetçi partide en önde ğelen yeri aldı.

Mayıs ayında, Decatur’da toplanan Illinois Cumhuriyetçi kongresinde, Lincoln’e oy vermek konusunda birleşilmesi kararı alındı. Demokrat partide çıkan ikilik sonucu partinin bir yarısı Douglas’ı, diğer yansı da John C. Breckingridge’i aday gösterince, Lincoln’ın seçim şansı çok arttı. Lincoln bu seçimde, Douglas’ın 1 376 957, Breckin-ridge’in 849 781 oyuna karşılık 1 866 452 oy topladı. Meşruti Birlik partisi adayı John Bell 588 879 oy almıştı. Kazanılan sandalye sayısı ise şöyleydi: Lincoln 180, Breckingridge 72, Bell 39 ve Douglas 12. Lincoln görevine başlamaya hazırlandığı bir sırada yedi güney devleti birlikten ayrılarak Güneyliler konfederasyonunu kurdular.

Bunlar Charleston limanındaki Fort Sumter’a ateş açtılar. Lincoln, birliği yeniden sağlamak amacıyla gönüllü asker topladığı bir sırada sınırdaki dört devlet (Delaware, Maryland, Kentucky ve Missouri) birlik’ten ayrıldı.

Lincoln, iç savaşı önlemek için, başkanlık adaylığındaki kuvvetli rakiplerini kabinesine almak gibi tehlikeli bir işe girişti. 1 Ocak 1863’te de köleliğin kesinlikle kaldırılacağını bildirdi.

Kasım 1864 seçimlerinde yine başkan seçildi. Kuzey devletleriyle güney devletleri arasındaki iç savaş 1865’te Kuzeylilerin zaferiyle son buldu. Lincoln, savaştan sonra, Kuzey – Güney arasındaki düşmanlığı kaldırmak istiyordu. Bunu, ikinci defa başkanlık görevine başlayacağı sırada yaptığı açış konuşmasında ortaya koydu (nisan 1865).

Üç gün sonra, 14 nisan gecesi Lincoln, Washington’daki Ford tiyatrosunda Our American Cousin (Amerikalı Yeğenimiz) adlı oyunu seyrederler John Wilkes Booth adlı genç bir oyuncu tarafından vuruldu. Kurşun Lincoln’ın beynine rastlamıştı.

Ertesi sabah saat 7.22’de öldü. Aktörün sonradan akıl dengesinin sağlam olmadığı anlaşıldı. Lincoln’ın naaşı Washington’dan alınarak Springfield’e (illinois) getirildi ve Oak Ridge mezarlığına gömüldü.

Abraham Lincoln

Abraham Lincoln

Abraham Lincoln

Bir cevap yazın