Hakkında Bilgi

Hakkında Bilgi,Ansiklopedik Bilgi

Genel

Akciğer Grafisi Nedir ?

En yaygın tanısal radyografik görüntüleme yöntemi göğüs röntgenidir. Bu görüntüleme yöntemi solunum yolları, kalp ve akciğerlerin görüntülerini üretir. Kullanılan çok az miktardaki iyonlaştırıcı radyasyon siyah beyaz görüntüler üretir.Akciğer grafisi kalbin, akciğerlerin ve bunların etrafındaki alanın tanısal bir görüntüsüdür. Teknolog röntgen işlemini gerçekleştirirken hasta birkaç dakika sırt üstü veya yan yatar. İnce bir radyoopak iyotlu kontrast madde filmi, bir iyontoforez bandı aracılığıyla ilgili alana uygulanır ve bu da röntgen pozlaması sırasında görselleştirmeyi sağlar. Göğüs röntgenlerinin çoğu kalbi veya akciğerleri vurgulayan görünümler kullanılarak çekilir; bazen her ikisi de dahil edilir. Pulmoner sekestrasyon, akciğer parankimindeki boşluklar içinde gaz ve pnömotoraks gibi konjenital anormallikleri değerlendirmek için ek bir görünüm (tıbbi terminolojide “pnömo” olarak adlandırılır) gerçekleştirilebilir.

 

Akciğer Grafisi Çekim Teknikleri Nelerdir ?

AP Akciğer Grafisi Nedir ?

Göğüs röntgenleri, akciğer iltihabı ve çökmesi veya göğüs ağrısı gibi akciğer sorunları yaşayan hastalarda çekilir. Hastanın türüne ve görüntüleme amacına bağlı olarak göğüs röntgeni çekmenin çeşitli yolları vardır. Hastalara ayakta dururken, X-ışını kaynağından yaklaşık 180 cm mesafede ön-arka (AP) göğüs röntgeni çekilir.

Lateral Akciğer Grafisi Nedir ?

Lateral göğüs röntgeni, şüpheli pnömoni için radyografi elde etmede en yaygın kullanılan yöntemdir. Genellikle hasta toraksın bir tarafında yatarken çekilir, ancak oturma pozisyonunda da çekilebilir. Masanın kenarı omzunuzun ve kolunuzun karşısına yerleştirilir. Bu, siz masada düzgün bir şekilde konumlanırken omuz ekleminizi nötr bir pozisyonda tutar ve radyografi sırasında veya sonrasında ağrı ve yaralanmayı azaltmaya yardımcı olur.

Lateral Dekübit Akciğer Grafisi Nedir ?

Lateral dekübit akciğer grafisi, yandan çekilen ve akciğerde sıvı birikimini gösteren bir röntgen görüntüsüdür. Bu tür bir test, hastanın semptomlarından ve fizik muayene sonuçlarından şüphelenilen çökmüş akciğer gibi iç yaralanmaları tespit etmek için kullanılır. Bir röntgen cihazı ya da CT taraması ile çekilebilen bu test için hasta yan yatar.

Akciğer Grafisi Neden İstenir ?

Göğüs röntgeni genellikle akciğerler, kalp, kan damarları veya kemiklerdeki anormallikleri tespit etmek için kullanılır. Göğüs röntgeni akciğerlerin içinde veya çevresinde hava veya sıvı birikimi olup olmadığını gösterebilir. Ayrıca zatürre ve akciğer kanseri gibi durumların teşhisine de yardımcı olabilir.

Akciğer Grafisi ; Göğüs röntgeni, sağlık hizmeti sağlayıcılarının akciğerler, kalp, kan damarları veya kemiklerdeki anormallikleri tespit etmesini sağlayan tanısal bir testtir. Radyolog, röntgen ışınlarının gücünü kullanarak göğüs problemlerini görselleştirebilir ve tanımlayabilir. Hassas teknolojinin kullanımı bu prosedürü hem hızlı hem de kolay hale getirir.

Akciğer Filmi ; Göğüs röntgenleri göğüs boşluğunu görüntülemenin yanı sıra zatürre, tüberküloz, akciğer kanseri veya diğer akciğer hastalıklarını veya yaralanmalarını tespit ve teşhis etmek için yararlıdır.

Akciğer Grafisi Çekimi Nasıl Gerçekleştirilir ?

Röntgen, doktorun göğsünüzün içini görmesinin en iyi yoludur. Röntgen çekilmeden önce, takılarınız da dahil olmak üzere göğsünüzden yukarıya doğru her şeyi çıkarmanız istenecektir. Ayrıca tüm giysilerinizi çıkarmanız ve alçakgönüllülüğünüzü korumak için bir önlük giymeniz de istenebilir. Röntgen görüntüleri vücudunuzun dışında bulunan ve floroskop adı verilen bir röntgen cihazı tarafından çekilir. Masaya yattığınızda, radyasyona maruz kalmaya karşı koruma olarak orta bölgenize ve göğüs bölgenize kurşun bir önlük yerleştirilecektir. Floroskop, vücudunuzu farklı açılara ve derinliklere bakarak tararken küçük X-ışını patlamaları üreten yüksek voltajlı elektrik kullanır.”

 

Göğüs radyografisi genellikle ayakta yapılan bir görüntüleme tekniği olsa da, ayakta duramayan hastalar radyografilerini yatarak da çektirebilirler. Bu yöntem, ameliyathane ve anestezi kullanımı nedeniyle ayakta tedaviye göre daha pahalı olsa da, hastanın hızlandırılmış bakıma ihtiyacı varsa veya komplikasyonlar için risk faktörleri (akciğer hastalığı öyküsü gibi) varsa faydalı olabilir.

akciger grafisi

Akciğer Grafisi Nedir ? Akciğer grafisi nasıl çekilir ?