Aleksandr Kerenski Kimdir,Hayatı

Aleksandr Kerenski Kimdir,(1881-1970) Rus siyasetçi.

Aleksandr Kerenski Hayatı

Marksist revizyonizmin etkisinde kalarak Sosyal Devrimci partiye girdi, 1912’de Duma’ya seçildi. Mart 1917 devriminden sonra Adalet bakanlığına getirildi.

Fetihlere karşı olduğu için dışişleri bakanı Miliukov ile çatıştı Mayıs 1917’de savaş bakanı olunca, askeri birliklerin moralini düzeltmek için uğraştı, fakat olumlu bir sonuç elde edemedi.

Brussilov kumandasındaki rus kuvvetlerinin Galiçya’da giriştikleri «Kerenskiy taarruzu» (temmuz 1917) bir alman karşı hücumu ve yedeklerin savaşa girmekten kaçınmalarıyla başarısızlığa uğradı.

Bu başarısızlığı izleyen karışıklıklardan sonra Kerenskiy geçici hükümetin başına geçerek prens Lvov’un yerini aldı.

Batı kamuoyu onu, Rusya’nın savaşa devam etmesini sağlayabilecek enerjik bir önder olarak görüyordu.

Fakat Aleksandr Kerenskibolşeviklerin artan baskısına karşı koymak için, ordunun karşı devrimci unsurlarıyla işbirliği yapmak zorunda kaldı ve bu unsurlar tarafından hükümetten uzaklaştırılmak istendi (general Kornilov’un hükümet darbesi).

Kerenskiy, Kornilov’u sindirmek için (ağustos 1917) bu sefer de bolşeviklere yanaştı ve onların Petrograd’da işçiler, askerler ve denizciler arasında yaptıkları başarılı propagandayı önleyemedi.

Bir Kurucu meclis toplamaya çalıştı, fakat Lenin daha önce davrandığından, ekim 1917 devrimine karşı koyamadı.

General Krasnov’un birlikleriyle Moskova’yı geri almaya çalıştı ise de bir sonuç elde edemedi ve kaçmak zorunda kaldı (kasım 1917).

A.B.D.’ye yerleşti ve Rusya’nın siyasi hayatiyla ilgili makaleler ve kitaplar yazdı.

Bir cevap yazın