Hakkında Bilgi

Hakkında Bilgi,Ansiklopedik Bilgi

Kültür-Sanat

Alemdağında Var Bir Yılan,Abasıyanık | Kültür,Sanat |

Alemdağda var bir yılan konusu nedir,Alemdağ’da var bir yılan olay örgüsü,Alemdağ da var bir yılan ne anlatıyor,Alemdağında Var Bir Yılan – Sait Faik Abasıyanık

(Sait Faik Abasıyanık’ın hikâye kitabı, 1954), kitaptaki on iki hikâyenin en mühim özelliği intihalara Alemdağında Var Bir Yılandayanmasıdır.

Gerçek hayatın çirkinlik ve kötülüklerine ait intibalar, içi çevresine karşı sonsuz bir sevgi ve müsamaha ile dolu olan hikâye kahramanlarının (ki hikâyecinin kendisidir) muhayyilesinde şekil değiştirir.

Yalnız fert, hayalinde yarattığı dostları (hayvanlar veya fakir ve zavallı insanlar) ile, yer yer gerçek yaşayışın hissedildiği, yer yer sembolik bir ifadeye bürünen gerçek hayatın üstünde bambaşka bir aleme mal olurlar.

Alemdağmda Var Bir Yılan , soğuk bir günde şehrin pis havasından uzaklaşıp Alemdağı’nın temiz dünyasına sığınışın hayalidir.

Dülger Balığının ölümü’nde denizlerin «görünüşü pek dehşetli», «huyu pek uysal, pek zavallı bir yaratığı» bir sembol haline gelir, ilk dört hikâyede ise yazarın arkadaşı, onun hep uzağında kalan Panco’dur.

 

Bir yanıt yazın