Hakkında Bilgi

Hakkında Bilgi,Ansiklopedik Bilgi

Biyografi

Andrea del Sarto Kimdir,Eserleri  | Biyografi |

Andrea del Sarto Eserleri, Andrea del Sarto Hakkında Bilgi, Andrea del Sarto Hayatı ,Andrea del sarto biografia,Andrea del Sarto Kimdir İtalyan ressamı (Floransa 1486-1530).

Andrea del Sarto Hayatı

Yedi yaşında bir kuyumcunun yanında çıraklığa başlayan Andrea del Sarto, 1498-1508 arasında ressam Piero di Cosimo’nun (büyük bir olasılıkla da Raffaellino del Garbo’nun) yanında çalıştı.

1508’de Franciabigio’yla ortak bir atölyede çalışmaya başladı.

Floransa’da Annunziata manastırının atriumundaki (1510) 5. Filippo Benizzi freskleri dizisinde, Piero di Cosimo’nun etkisini yansıttı.

1511’den sonra Sarto, klasik özelliklerini geliştirip, sfumato’yu (sisli ortam) daha çok kullanmaya başladı ve yoğun bir kutsal anlatım içeren portreler (Meryem’e Kutsal Haber, 1512, Pitti sarayı; vb.), kabartma taklidi resimler (Scalzo manastırı, 1511-1526), fresk dizileri (Annunziata manastırının avlusu, 1514) yaptı.

Leonardo’nun, Fra Bartolommeo Raffaello’nun tablolarından, çağdaşı heykelcilerin heykellerinden (özellikle birlikte çalıştığı İacopo Sansovino’nunkiler)ve Dürer’in kilise resimlerinden etkiler taşıyan olgunluk dönemi üslubunu, Cüppeli Meryem (1525, Annunziata manastırı), Son Yemek(‘{522-‘\ 527, San Salvi manastırının yemekhanesi), vb.

tablolarında ortaya koyup, İshak’ın Kurban Edilişi (1529, Dresden) gibi son tablolarında, barok öncesi dönemin ya da Pontormo, Rosso Fiorentino ve Vasari gibi ünlü öğrencilerinin geliştirecekleri maniyerist üslubun ilk örneklerini ortaya koydu.

Andrea del Sarto Eserleri 

 Andrea del Sarto
Andrea del Sarto
Andrea del Sarto
Andrea del Sarto
Andrea del Sarto
Andrea del Sarto
Andrea del Sarto

Bir yanıt yazın