Andrea Doria Kimdir,Hayatı

Andrea Doria Kimdir,(1466-1560) Cenevizli amiral,İtalya’nın soylu ailelerinden Doria’lara mensuptur.

Papa innocentius VIII’in, Urbino dükü Federico’nun, sonra Napoli kralları ve Alfonso II’nin hizmetlerine girdi.

Kutsal topraklara yaptığı bir geziden sonra, Napoli krallığını eline geçiren Charles VIII’in kumandanlarından Giovanni della Rovere’ye bağlandı ve Rocca-Guillelma’yı Gonzalve de Cordoue’ya karşı savundu.

Kuzey Afrika’daki türk denizcileriyle savaşmak üzere 8 kalyondan meydana gelen bir filo kurdu.

1519’da Pianoşa’da Türklerle çarpıştı. François I ile Karl V arasındaki mücadelede fransız filosunun kumandanlığını üstüne aldı ve imparatorun donanmasına karşı Marsilya açıklarında bir zafer kazandı (1524).

İspanyol amirali Moncada’ya karşı Capodomo’da bir zafer kazandıktan sonra (1528), Lautrec tarafından kuşatılan Napoli’yi abluka altına aldı. Fakat, Cenova’nın zararına olarak Savona’ya imtiyazlar verilmesini istemediği, fransız sarayında aleyhine iftiralar yapıldığı ve tutuklama emri verildiği için rütbe ve nişanlarını François I’e iade ederek Karl V’in hizmetine girdi.

Cenova’yı fransız hâkimiyetinden kurtardı ve bağımsızlığa kavuşturdu. Karl V tarafından Melfi prensliğine getirildi.

Barbaros Hayreddin Paşanın Akdeniz’deki başarılı harekelerini önlemekle görevlendirildi; önce Afrika kıyılarında bir köprübaşı sağlamak amacıyla Şerşel üzerine yürüdü.

Barbaros bunu haber alınca Doria’yı Mallorca adaları yakınında karşılamak üzere Sinan Reis ile birlikte yola çıktı, fakat iki donanma karşılaşamadı.

Andrea Doria, Şerşel’e asker çıkarmayı başardı, fakat büyük kayıplara uğradı; Septe boğazını aşarak Sevilla’ya sığındı.

1532’de Mora’daki Koron’u ele geçirdi, fakat Barbaros tarafından Preveze’ye sığınmaya zorlandı.

Osmanlı-Venedik savaşı (1537-1540) başladıktan sonra Akdeniz’deki türk zaferleri Avrupa’da büyük yankılar uyandırdı, hazırlanan haçlı deniz seferine venedik, papa, malta, ispanya, Portekiz donanmaları katıldı; kumandanlığına da Doria getirildi.

Barbaros Hayreddin, Andrea Doria’yı Preveze açıklarında savaşa zorladı. Doria’nın kumandasında 160 kadırga, kalyon ve 140 çeşitli savaş gemisi, Barbaros’un kumandasında ise 160 kadar çektiri vardı.

Doria osmanlı donanmasını Preveze açıklarına sürüklemeğe çalıştıysa da osmanlı donanmasının iyi idaresi karşısında yenilgiden kurtulamadı (eylül 1538).

Andrea Doria, Korfu üzerine çekildi. Sonra, Karl V’in 1541 ’de Cezayir’e taarruzuna katıldı.

1543’te Nice’i Fransızlardan kurtarmak teşebbüsünde bulundu. 1547’de Cenova’da Fieschi komplosunu kan dökerek bastırdı.

Cenova şehri Andrea Doria için bir heykel dikmiş, üzerine de «Vatanın babası» kitabesini koymuştur.

Bir cevap yazın