Anne Kanarya Yavrularını Beslemezse | Kanarya Bakımı |

Anne Kanarya Yavrularını Beslemezse,İşler her zaman yukarıda olduğunca yolunda gitmiyebilir.

Bazen erkek kanarya son derece isteklidir.

Dişiyle çiftleşmek ister.

Bu hale engel olan yumurtalara karşı mücadele eder, dişiyi kuluçkadan kaldırmaya çalışır, kalkmasını kollayıp, kalkt’ğında yumurtaları kırar ve içer.

Veya dişiyi sürekli olarak çiftleşmeye çağırır; dişi de istekli ise kuluçkaya oturmak istemez.

Bu gibi durumlarda ya erkek kanarya ayrı bir kafese alınarak kuluçkanın bozulması önlenir, yahut eğer varsa, diğer kuluçka kanaryaların altına bu yumurtalar paylaştırılır.

Yavrular yumurtadan çıktıktan birkaç gün sonra, dişi kanaryanın yeniden çiftleşmek ve yuva yapmak isteği gösterdiği de olur.

Bazen de, anne kanaryanın sürekli olarak rahatsız edilmesi, ürkütülmesi, onu yavruları terke mecbur eder.

Bu ve benzeri durumlarda yavrulara bakmak size düşecektir. «Kanaryaların Beslenmesi» başlıklı bölümde etraflıca anlatılan Yumurta Maması, ya dar ağızlı bir çay kaşığı aracılığıyla, en küçük bir uyarıcıda ağızlarını olabildiğince açan yavruların gırtlaklarına boca edilir veya bu mama biraz sütle iyice karıştırılıp dövülerek inceltilir ve bir şırınga aracılığıyla verilir.

Beslenme

1. hafta 1 saat; 2. ve 3. hafta 2 saat arayla yapılır. Anne kanaryanın uzun bir süre, on-on beş gün, yavrularını gayet güzel besleyip baktığı halde, bj sürenin sonunda onları gagalamaya başladığı, hırpaladığı, yuvadan dışarıya atmaya çalıştığı görülebilir.

Bu durum da, dişinin yeniden çiftleşmeye karşı bir istek duyduğunu, yavrularının büyüme sürecini bekliyemediğini gösterir.

Bazen bundan kötü olarak, dişi kanaryanın yavruları öldürürcesine gagaladığı ve tüylerini yolmaya başladığı görülür ki, hemen müdahale edilmeli, yavrular alınarak dişiye çiftleşme olanağı tanınmalıdır.

Bu konuda alınacak başka bir önlem de kafese yeni bir yuvalık takılmasıdır.

İlerki devrelerde terkedilen yavruların beslenmeleri de büyük bir özeni gerektirir, özellikle kendi kendilerine yeterli hale gelebilmeleri ve yemlenebil-meleri için gerekli ortamı hazırlamak gerekecektir.

Bu amaçla onlara pelte haline gelmemiş, ama haşlanmış ve ezilmiş şalgam tohumu, kenevir tohumu, darı irmiği vermelisiniz.

30 günlük olduklarında ise, üç ilâ dört saat arayla beslemeye devam etmekle birlikte kendi kendilerine yemlenme olanağı da tanımalısınız.

Kendi kendilerine yem yemeye başladıklarını gördüğünüzde ise yem yedirmeyi kesebilirsiniz

Bir cevap yazın