Hakkında Bilgi

Hakkında Bilgi,Ansiklopedik Bilgi

Biyografi

Antoine Baume Kimdir,Hayatı,Çalışmaları | Bilim İnsanları |

Antoine Baume Kimdir,Fransız eczacı ve kimyageri (Senlis 1728-Paris 1804).

Bir hancının oğlu, on beş yaşındayken Compiegne’de bir eczacının, sonra on yedi yaşında Paris’te ünlü eczacı Geoffroy’nun yanına girdi.

Yirmi dört yaşında (1752) eczacı ustası oldu.

Antoine Baume1757’de Macquer ile birlikte bir kimya dershanesi kurdu ve Fen akademisine girinceye kadar (1773) burada tatbikat hocalığı yaptı.

Baume, çeşitli konularda (kumaş boyacılığı, saat parçalarının yaldızlanması, buğdayın muhafazası, yangınların söndürülmesi v.b.) sayısız muhtıra ve makalelerin ve ‘Dictionnaire des Arts et Metiers’nin (Sanatlar ve Meslekler Sözlüğü) otuz altı maddesinin yazarıdır.

Porselen imalâtı (Macquer ile birlikte),Gobelin için lâk rengi boya, adını taşıyan areometre, Fransa’da ilk fabrikasını kurduğu amonyak tuzu üzerine birçok denemeler yaptı.

Dört yapraklı bitkilerin yağında kükürdün varlığını keşfetti.

Fransız Büyük Devriminden sonra da ilim kurumlarına seçilebildi, fakat phlogiston kuramına bağlılığı bu kurumlarda daha büyük payelere erişmesini önledi.

Eserleri: Elements de Pharmacie Theorique et Pratique (Kuramsal ve Uygulamalı Eczacılık Bilgileri) [1762], Chimie Experimentale et Raisonnee (Denel ve Açıklamalı Kimya) [1773].

Bir yanıt yazın