Antoine Louis Castellan

Antoine Louis Castellan Fransız ressamı ve yazarı (1772-1838). Özellikle İstanbul’a dair yayımladığı eserlerle ün kazandı.Valenciennes’in öğrencisidir. Osmanlı imparatorluğunun hizmetine giren mühendis Ferregeau ile 28 mart 1797’de İstanbul’a geldi.

Boş vakitlerinde halktan ve esnaftan çeşitli tipler çizdi ve portreler yaptı. Ferregeau ani olarak İstanbul’dan ayrılınca, Castellan da 6 haziran 1797’de fransız heyeti iie birlikte memleketine döndü, ölümünden iki yıl sonra (1840). evindeki resimleri açık arttırma ile satıldı. O sıralarda bu resimlerin bir katalogu da basıldı. Castellan, Osmanlıların adetleri üzerine yazdığı eserinde yetmiş iki gravürünü de bastırdı. Bu gravürlerde o devrin kıyafetleri vardır.

Castellan. bu kıyafet resimleri için Türk ressamları tarafından çizilen ve Avrupalıların çok ilgisini çeken ilkel üsluptaki kıyafetnamelerden yararlanmıştı. Bunları Fransa’ya götürecek belge olarak kullandı ve yeni desenlerini meydana getirdi. Başlıca kitapları: Lettres Sur Constantinople (İstanbul’a Dair Mektuplar) [1811], Moeurs des Ottomans (Osmanlıların Adetleri) [6 cilt, 1812], Lettres Sur la Moree (Mora’ya Dair Mektuplar) [1818], Lettres Sur la Moree, l’Hellespont et Constantinople (Mora. Çanakkale ve İstanbul’a Dair Mektuplar) [3 cilt, 1820].

 

 

 

 

Bir cevap yazın