Aziz Stephanos Kimdir,Hayatı | Biyografi |

Aziz Stephanos (Roma – 2 Ağustos 257; yortu günü 2 Ağustos), 254-257 arasında papa.

Gamaliel’in çömeziydi, Hamsin’den sonra din değiştirdi, Havariler tarafından takdis edilen ilk diyakos oldu.

Musa’ya küfür etmekle suçlandı, Kudüs din mahkemesine çıkarıldı ve taşa tutularak öldürüldü.

Aziz Stephanos’un baş resimleri Batıda çoktur. (Fransa’da on katedral ona adanmıştır.) Diyakos elbisesiyle, bir elinde İncil ve bir elinde kendisini öldüren taşlardan biriyle tasvir edildiği başlıca eserler: Santa Maria Antiqua freski (Roma), Chartres, Meaux, Bourges.

Bamberg’in cümle kapılarındaki heykeller, Giotto’nun (Floransa), Carpaccio’nun (Milano), Bissolo’nun (Milano), El Greco’nun (Orgaz Kontunun Gömülmesi, Toledo) resimleri, Ghiberti (Floransa) ve Reimenschneider’in (Würzburg) heykelleri.

Bu tasvirlerin en güzelleri fransız heykelciliğinin şaheseri sayılan ve Sens katedralinin giriş kapısında bulunan Aziz Stephanos heykeli (1200’e doğr.) ile Fouquet’nin Şövalye Stephanus’u Meryem’e Takdim Eden Aziz Stephanus’tur (Berlin).

Hayatından sahneler Auxerre’deki Karolenj devri fresklerinde, Gimel’in sandukasında (Confcze), Paris’teki Nötre Dame katedralinde (Saint-Etienne kapısı), Maux’nun, Sens’iıı, Bourges’un, Auxerre’in alınlık tablalarında, Chartres, Beauvais ve Rouen vitraylarında, B. Daddi’nin (Santa Croce, Floransa), Fra Angelico’nun (Nicolas V. Chapelle’i, Vatican), Filippo Lippi’nin (Prato San Stefano’su), Carpaccio’nun (Venedik San Stefano’su için [bugün Berlin’de], Milano, Louvre ve Stuttgart) resimlerinde, Rubens’in mihrap arkalığında (Valenciennes), XV. yy. halılarında (Cluny müzesi, Paris) canlandırılmıştır. Taşa Tutma J. Romano (Cenova), A. Carraccio (Louvre), il Domenichino (Londra), L. Lotto (Milano), Tintoretto (Venedik), Finsonius (Arles), Poussin (Caen), Lebrun (Louvre) gibi ressamlarca ele alınmış ve Raffaello’nun bir taslağından halıya dokunmuştur (Vatikan), Delacroix’nın Gömülme adlı eserini de bu arada saymak gerekir.

Bir cevap yazın