Hakkında Bilgi

Hakkında Bilgi,Ansiklopedik Bilgi

Biyografi

Bahriye Üçok Kimdir,Hayatı | Bilim İnsanları |

Bahriye Üçok Kimdir Türk kadın tarihçi, siyasetçi (Trabzon 1919-Ankara 1990).

Bahriye Üçok Hayatı

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Ortaçağ Türk-islam Tarihi Bölümünü bitirdi.

11 yıl çeşitli yerlerde öğretmenlik yaptıktan sonra Ankara İlahiyat Fakültesi’ne asistan olarak girdi (1953); 1957’de doktor, 1964’te doçent oldu.

Bahriye ÜçokCumhurbaşkanlığı kontenjanından senatörlüğe atandı (1971-1977).

Kontenjan senatörlüğü süresinin dolmasından sonra Cumhuriyet Halk Partisi’ne (CHP) girdi.

12 Eylül 1980 sonrasında siyasal etkinliklerine yeniden izin verilince Halkçı Partinin (HP) kurucu üyeleri arasında yer aldı ve 1983 genel seçimlerinde bu partiden Ordu milletvekili seçildi.

Halkçı Parti’nin SODEP’le birleşmesinde etkin rol oynayıp, iki partinin birleşmesiyle oluşan SHP’de parti meclisi üyeliğine seçildi.

1989’da TRT’de yapılan “Türban” konulu açıkoturumda, Kuran’dan ayetlerle örnekler vererek islamiyette örtünme zorunluluğunun olmadığını savunmasından sonra telefon ve mektupla çok sayıda ölüm tehdidi almaya başladı.

SHP’nin hazırlamakta olduğu laiklik konusundaki raporun çalışmalarını yürüttüğü sırada, evine gönderilen bombalı bir paketi açarken, patlama sonucunda öldü.

Bahriye Üçok Eserleri

islamdan Dönenler ve Yalancı Peygamberler (1967), İslam Tarihi, Emeviler-Abbasiler (1968), İslam Devletlerinde Türk Naibeler ve Kadın Hükümdarlar (1981), Atatürk ‘ün İzinde Bir Arpa Boyu (1985).

Bir yanıt yazın