Balık Davranışları,Fizyolojisi 

Balık Davranışları,Yüzgeçleri, hareketin yönünü etkileyerek hayvanı dengede tutmaya yararlar.

Balıkların Davranışları

Bu çeşitli organlar, balıkların genellikle büyük bir hızla yüzmelerini sağlarlar: Sözgelimi kılıçbalığının ve yelkenbalığının hızları yaklaşık olarak saatte 100 km’dir.

Bazı türler, göğüs yüzgeçlerinin olağanüstü gelişmesi sayesinde sudan sıçrayarak belli bir süre havada kalabilirler.

Balıkların Fizyolojisi 

Balıklar kırmızı kanlıdır; elips biçiminde olan kan yuvarlarının büyüklüğü, türlere göre değişir, Dolaşım sisteminde, bir kulakçık ile bir karıncıktan oluşan bir yürek vardır.

Kulakçık kirli kam alır; karıncık da solunum sistemine gönderir.

Solungaçlarda oksijenlenen kanın büyük bir bölümü, uzun bir sırt damarında (ana atardamar ya da aort) toplanarak organizmaya dağılır.

Böylece kan, memeli hayvanlarda ve kuşlarda olduğu gibi, dolaşım sistemini baştan sona geçerken solunum sistemini de bütünüyle aşar; fakat yürekten yalnızca bir kez geçer.

Balıklar solungaçlarla solunum yaparlar.

Solungaçlar birbiriyle karşı karşıya gelebilecek biçimde her iki yanda dörder tanedir (ama kıkırdaklı balıkların çoğunda, beşer solungaç vardır).

Ağzın içinde birbirini izleyen iki solungaç arasında, suyun geçebildiği ve solunum sistemi mukozasının yüzeyine ulaşabildiği geniş bir yarık bulunur Böylece, solungacın çok sayıdak yaprakçıkları, suyun içinde kolayca kalkar ve yüzer.

Ama balık sudan çıkarıldığında, bütün solungaç yaprakçıkları birbiri üstüne yığılır ve balık ancak solungaçlarının küçük bir bölümüyle ve nemli oldukları sürece solunum yapar.

Bir başka deyişle, balık suyun dışında kısa sürede ölür (ama yılanbalıkları gibi bazı türler, doğal ortamlarının dışında oldukça uzun süre yaşarlar).

Bir cevap yazın