Balıkları Akvaryuma Yerleştirme

Balıkları Akvaryuma Yerleştirme,Balıklar, akvaryum malzemesi satan dükkânlardan alınabilirler.

Eğer alacağımız balıkların yaşama özellikleri etrafında bilgimiz yoksa, bunların hangi sıcaklıklarda yaşayabileceklerini de satıcıya sormalı ve akvaryumu önceden, bu sıcaklığa göre hazırlamamız gerekir.

Balıkları Akvaryuma YerleştirmeAkvaryuma Balık Nasıl Eklenir

Birkaç cins balığı aynı akvaryumda birleştirmek istiyorsak, bunların birbirine çok yakın sıcaklıktaki sularda yaşayabilecek özellikte olmalarına da dikkat etmeliyiz.

Bundan başka, balıkların birbirleriyle geçinebilecek tabiatta olmaları da şarttır.

Bazı balıklar uysal, bazıları ise yırtıcı ve saldırgan tabiatta olurlar.

Bunlar, birbirlerini yemeğe kalkışacaklarından böyleleri ve fazla iri olanlarla pek küçük balıklar aynı akvaryumda birleştirilmemelidirler.

Dükkândan kavanoz veya plastik bir kapla eve getirilen balıkları akvaryuma yerleştirmeden önce hastalık belirtilerinin bulunup bulunmadığını araştırmalıyız.

Eğer bunlarda şüpheli bir durum görürsek, akvaryumumuzu bulaştırmamak için onu bir müddet ayrı bir akvaryum veya kavanoz içinde karantinaya almamız gerekir.

Bazı balıklar, sulardaki sertlik farkı veya erimiş çeşitli maddelerden ileri gelen değişikliklere karşı da çok hassas olurlar.

Bundan ötürü, balıkları akvaryuma salmadan önce, kavanozuyla birlikte akvaryumun içine oturtup birkaç gün orada bırakmalıyız.

Böylelikle her iki suyun sıcaklığı eşit hale gelirken bir yandan da akvaryum suyu azar azar kavanoza katılarak balıkların bu suya alışmaları sağlanır.

Akvaryuma yeni alınan balıklar ilk günlerde biraz donuk renkli, ağır hareketli ve neşesiz görünürler.

Fakat akvaryum iyi bir şekilde hazırlanmışsa bu sarsıntı kısa zamanda geçer ve balıklar parlak, güzel renklerine, canlı ve neşeli hareketlerine tekrar kavuşurlar.

Balıkların tutulma ve bir kaptan ötekine aktarılmalarında, onların zedelenmemelerine çok dikkat edilmelidir.

Bir cevap yazın