Hakkında Bilgi

Hakkında Bilgi,Ansiklopedik Bilgi

Biyografi

Bedri Baykam Kimdir,Hayatı | Ressam Biyografileri |

Bedri Baykam Kimdir,Türk ressam (Ankara 1957).

Bedri Baykam Hayatı

Resim çalışmalarına çocukluğunda başladı, 6-10 yaşları arasında Türkiye’de ve yurt dışında 15 sergi açtı.

Paris’te Sorbonne Ümversitesi’nde ekonomi politik (1975-79), ABD’de Kaliforniya’da College of Arts and Craft’ta sanat eğitimi gördü.

Yeni dışavurumculuk (neoexpressionism) akımı doğrultusunda ürünler verdi. “Erotik ya da Muzır Kutu” gibi plastik sanatların sınırlı boyutlarını zorlayan, sanatsal, kimi zaman da politik bir gösteri niteliğinde çalışmalar yaptı; sergiler açtı.

Gerçeküstücü ve gündelik halk kültürün­den imgeleri, sinema görüntüsünün akıcı hareketini anımsatan bir tarzda işledi.

Onun California’da bulunduğu yıllar, bir yandan 1970′lerin kavramsal ve minimal sanatının yarattığı boşluğa tepkinin, öte yandan da toplum kültürünü ve avantgarde resmi, zamanın ruhu ile bağdaştırmayı amaçlayan yeni dışavurumculuğun ortaya çıkmaya başlağı bir dönemdi.

Baykam bu ortamda “Fahişenin Odası” (1981) adlı yapıtıyla California’da yeni dışavurumcu­luğun ilk örneklerinden birini veren sanatçı­lardan oldu.

Kalın bir sunta levhaya kırık ayna parçalan yapıştırarak oluşturduğu bu yapıtında o güne değin rastlanmamış olan özellik, sağ tarafta yer alan ve bir adamı oluşturan aynalardan, izleyicinin kendi çar­pıtılmış görüntüsünün yansımasıdır.

Biçim­sel değerlerden çok ruh bilimsel değerlerle ilgili olan bu sahnenin gerilimini, sıcak kırmızı renkli bir kanepede soyunmuş ola­rak bekleyen kadın daha da artırmaktadır.

1985′ten sonra Baykam’m yapıtlarındaki güç kesinlik kazandı. “Yaradılış ve Ölüm” dizisinde olduğu gibi figür ile soyut arasın­daki ikilem ortadan kalktı.

Çoğu kez resimlerindeki görüntüyü diyagonallere bölerek sunan Baykam’m, cinselliklerini sergi­leyen çıplak kızlar da yapıtlarında sık sık kullandığı öğelerdir.

“Efsane” adlı yapıtın­da kocaman bir Coca Cola şişesini iten bir sarışınla, temel öğelerinden biriyle olan mücadelesinde Amerikan tüketim toplumu­nun içine düştüğü bunalımı anlatmaktadır.

Son yıllarda boyutları 7 m’ye varan tualler üretmiştir.

1992′de açtığı “Peepshow”la ki­şisel sergilerinin sayısı 58′i bulmuştur.

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği ve Atatürkçü Düşünce Derneği’nin aktif üyelerinden olan sanatçı, aynı zamanda Plastik Sanatlar Derneği’nin de kurucularından ve bu dönem de 2. başkanı.

Sosyal demokrat üç partinin birleşmesini sağlamak amacıyla kurulan Taban Operasyonu hareketini, çeşitli demokratik kitle örgütleri başkanları ile beraber örgütleyen ve yönlendiren Baykam, 1995 yılı CHP kurultayında, CHP Parti Meclisi Üyeliğine seçildi ve bu göreve üç sene boyunca devam etti.

1998 yılında Piramid Film Prodüksiyon Yapımcılık ve Yayıncılık şirketini kuran Baykam, 2006 yılında İstanbul Taksim’de “Piramid Sanat Merkezi”ni hayata geçirdi.

Bedri Baykam’ın Eserleri

Bedri Baykam

Bedri Baykam

Bedri Baykam

Bedri Baykam

Bir yanıt yazın