Bedri Rahmi Eyüboğlu Kimdir | Ressam Biyografileri |

Bedri Rahmi Eyüboğlu Kimdir Türk ressamı ve şairi (Görele 1913-İstanbul 1975).

Bedri Rahmi Eyüboğlu Hayatı

Orta öğrenimini Trabzon’da yaptı.

Güzel Sanatlar akademisini bitirdi (1931).

Paris’te Andre Lhote atelyesinde çalıştı (1931-1933).

Türkiye’ye dönünce Güzel Sanatlar akademisi öğretim üyesi oldu, beş arkadaşıyla «D grubu»nu kurdu.

İlk çalışmalarında izlenimci bir renk anlayışı ortaya koydu. Çınarlı kahveleri, han içlerini, yurt görüntülerini lirik bir anlatımla çizdi.

Sonra türk halk el sanatları ve anadolu nakışlarıyla ilgilendi.

1945- 1950 Yılları arasında basma – çoğaltma çalışmalarını önde tutarak gravür, serigrafi, litografi tekniğiyle albümler düzenledi.

Tekrar gittiği Paris’te Musee de l’Homme’da ilkel soylar sanatını inceleyerek çalışmalarda nakışa önem veren yazmacılık’ a yöneldi.

1957 Yılında dokuma, kilim, yazma, nakış gibi halk el sanatlarındaki motifleri kendine özgü bir üslûpla kaynaştıran mozaik çalışmalarını öne aldı.

Brüksel sergisinde türk pavyonu için yaptığı 227 m2’lik mozaik panosuyla büyük ödül olan altın madalyayı kazandı (1958 ve Sao Paolo biennale’inde şeref madalyası ve Pariste Nato binasındaki 50; m2’ lik mozaik panosu ile (1959) milletlerarası bir başarı kazandı.

Son yıllarda soyut resimler yaptı.

Resim ve Heykel müzesinde, Millî kütüphanede ve özel koleksiyonlarla birçok resmi vardır.

Bedri Rahmi Eyüboğlu Eserleri

Eserleri arasında: Kahve Bahçesi; Köylü Kadını; Mangal ve ibrik; Balıklar; Pembe Dizi; Mavi Siyah Kuş, Sağır Bozlar anılmalıdır.

Resim çalışmaları yanı sıra halk kaynaklarına dayanan şiirleriyle de tanındı.
Şiir kitapları: Yaradana Mektuplar (1941); Kara-dut (1948); Tuz (1952); Üçü Birden (ilk üç kitabının birarada ikinci baskısı, 1953); Dördü Birden (Üçü Birden’e eklenen yeni şiirlerle, 1956); Karadut 69 (yenileriyle birlikte bütün şiirleri, 1969).
Resim konusundaki kitaplarından başka yurt gezilerinin izlenimlerini yansıtan yazılarını Canım Anadolu (1953) kitabında topladı.

Bir cevap yazın