Hakkında Bilgi

Hakkında Bilgi,Ansiklopedik Bilgi

Tarih

Belçika Seferi (Napolyon) | Tarih Bilgileri |

Belçika Seferi Napolyon I’in yenilmesiyle sonuçlanan askeri harekatın tümü.

Napolyonun Belçika Seferi

Elbe adasından döndükten sonra Napolyon’un ilân ettiği barışçı niyetlerine müttefikler inanmadılar ve ona karşı hemen 1813-1814 koalisyonunu kurdular.

13 Mart 1815’te, müttefikler Napolyon’u Avrupa düşmanı ilân ediyor ve 25 martta Belçika SeferiChaumont antlaşmasını yeniliyorlardı.

1814’te Fransa’yı terkeden ordulardan ikisi henüz Belçika’da idi: kumandasını Wellington’un aldığı 96 000 İngiliz, hollandalı ve hannoverli, Blücher kumandasında 124 000 prusyalı.

Napolyon, koalisyonun yeni bir ordu kurmak için gerekli hazırlıklarını tamamlamasma fırsat vermeksizin, Wellington ve Blücher’in kavuşmasını önlemek ve her birini ayrı ayrı ezmek amacıyla, 126 000 kişiyle 15 haziranda Belçika’ya girdi.

Prusyalılara kaçan Bourmont, Napolyon’un yaklaştığını haber verdiyse de PrusyalIlar 16 haziranda Ligny’de yenildiler, ama tamamen yok olmaktan kurtuldular.

Sonra Napolyon, lngilizlerin Quatre-Bras’da ilerlemelerini engelleyen Ney ile birleşti ve onları Brüksel’e doğru püskürttü.

Prusyalıları kovalamakla görevli Grouchy onları elden kaçırdı; Prusyalıların İngilizlerle birleşmesi Napolyon serüvenine son veren Waterloo yenilgisine sebep oldu (18 haziran 1815).

Bir yanıt yazın