Binemeciyanlar,Binemeciyan Ailesi

Binemeciyanlar Türk tiyatrosuna hizmet etmiş bir aile. RUPEN (Edirne 1857 – 1912).

Binemeciyan Ailesi

Mınakyan topluluğunda genç erkek rollerine çıkıyordu. Agavni Zabel’in kocası, Onnik ve Eliza’nın babası.

AGAVNİ ZABEL (İstanbul 1865 – 1915), masum genç kız rollerinde başarı kazanıyordu. Rupen Binemeciyan’ın karısı, Onnik ve Eliza’nın annesi. Mınakyan topluluğunda uzun süre kocasıyla birlikte çalıştı, kocası ölünce, aynı yıl Binemeciyan kumpanyasını kurdu

ELİZA (İstanbul 1890 – ? ). Binemeciyan ailesinin en kabiliyetli üyesidir. XX. yy. başlarında Mınakyan topluluğunda çocuk rollerine çıkıyordu; Meşrutiyet’ten sonra birden beğenilen bir sanatçı oldu. Mınakyan topluluğundan başka Yeni sahne’de, Osmanlı Donanma cemiyeti topluluğunda oynadı. Dârülbedayi’de uzun süre çalıştı, genç kız rollerini büyük bir başarıyla oynadı. 1921 ve 1924 yıllarında iki defa Fransa’ya gitti. 1926’da Raşit Rıza topluluğuyla bir mevsim oynadıktan soma artık dönmemek üzere Fransa’ya gidip yerleşti. Türk seyircisinin çok tuttuğu bir yıldız sanatçıydı.

ONNİK, Rupen ve Agavni Zabel Binemeciyan’ın oğlu, Eliza Binemeciyan’ın erkek kardeşi. Dârülbedayi’nin ilk yıllarında ikinci derecede rollere çıktı.

ADRiYEN, Dârülbedayi ve Türk tiyatrosunda sahneye çıkan Adriyen Cenani’nin (Binemeciyan) Binemeciyan ailesiyle ilişkisi bilinmemektedir.

Bir cevap yazın