Bologna – İtalya,Tarihi,Yerleri | Coğrafya Bilgileri |

Bologna – İtalya İtalya’da şehir, Emilia’da il merkezi; Eski Acmiha yolunun Floransa-Venedik yoluyla kesiştiği yerde bulunan Bologna, Apenninlerin sonunda strateji bakımından önemli bir yerdir.

Verimli ve iyi işletilen bir tarım bölgesinin merkezidir.

Sanayi gelişmiştir (otomobil, hassas makineler, kimya sanayii, ayakkabı).

Bologna çok beğenilen ve çok canlı bir şehirdir.

Bologna, sık sık üst şehirlerden biri olarak sıralanır, İtalya’daki yaşam kalitesi koşullarında: Bologna 2006 yılında 5 inci ve 2007 yılına ise 12 inci olup; 103 İtalyan şehrinin dışındadır.

Yolların etrafı kemerlerle çevrilmiştir.

Yanıbaşmda iki kule yükselir..

Ortaçağdan kalma yapılar dev boyutlu ve değişik güzellikte bir bölüm meydana getirir.

Bologna

Bologna Tarihi Yerleri

Belediye ve Podesta sarayları (XIII. ve XV. yy.), Bevilacque sarayı (XV. yy.), üniversite (XVI. yy.dan kalma saray), yarım kalmış San Petronio kilisesi (XIV.-XVI.yy.).

San Domenico (XIII. yy.) kilisesi, (San Stefano’nun mezarı buradadır.) XI. – XII. yy. arasında yapılmış yedi kiliSelik bütün ve XIV. yy.dan kalma Santa Maria kilisesi.

Bologna’da zengin müzeler de vardır.

Bologna Tarihi

Bologna önce bir etrüsk kasabasıydı (Felsina), M.ö. IV. yy.ın ortalarına doğru Boi’lerin, sonra M.ö. 190’da Romalıların eline geçti (latin kolonisi Bononia).

Ortaçağda cumhuriyet payesini alan Bologna, imparatorlara kafa tuttu ve Friedrich II’nin oğlu Enzio burada tutsakken öldü (1272).

Şehir, XV. yy.da Bentivoglio ailesinin idaresi altına girdi, bu aileyi 1506’da Papa Julius II tahttan indirdi.

Bundan sonra Bologna papalık devletlerinden (Fransa’ya ilhak edildiği 1797-1814 arası hariç) biri oldu.

1831, 1848, 1859’da Bologna’da hürriyetçi hareketler patlak verdi; bu hareketleri Avusturyalılar bastırdılar, ama Bologna buna rağmen 1860’ta Piemonte ile birleşti.

XI. yy.da kurulduğu sanılan Bologna üniversitesi Ortaçağ’da hukuk öğreniminde ünlüydü .

Şehir Ortaçağ’da ve XVI. yy.ın başlangıcında İtalya’nın büyük sanat merkezlerindendi. (L)

Bologna okulu, XII. ve XIII. yy.larda Bologna üniversitesinde hukuk öğretimi yapan ve roma hukukunu yenileştiren bir hukukçular topluluğunun adı.

Justinianus’un metinlerini Corpus Juris Civilis başlığı altında toplayıp bunlara birçok yorum veya açıklama eklediler, bundan dolayı kendilerine Açıklayıcılar adı verildi.

Bir cevap yazın